Narodowe Czytanie

Utworzono dnia 05.09.2016, 20:57

Tradycją naszej szkoły stało się rozpoczynanie roku szkolnego udziałem w ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie. W tym roku, 5 września, czytaliśmy fragmenty powieści Henryka Sienkiewicza pt. "Quo vadis". Na wstępie nauczycielka j. polskiego - Monika Wójcik - koordynator akcji - odczytała zebranym list od Prezydenta RP Andrzeja Dudy, który wraz z Pierwszą Damą objął akcję honorowym patronatem. Następnie uczennice, w formie wywiadu z Henrykiem Sienkiewiczem, przybliżyły uczestnikom postać i dorobek literacki pisarza.

Czytanie rozpoczęła Pani Dyrektor Bożena Gwizdała, a kontynuowali przedstawiciele uczniów - Aleksandra Cyrul i Agata Dral, nauczycieli - pani Edyta Domin oraz zaproszeni goście: pani Halina Borowska - emerytowana nauczycielka j. polskiego i były dyrektor szkoły w Borówkach oraz pani Elżbieta Drąg - przedstawicielka Rady Rodziców. Akcja ta miała być zachętą do zachwytu na doskonałą Sienkiewiczowską polszczyzną i pięknem polskiej literatury. Mimo, że utwór nie należy do kanonu lektur w szkole podstawowej, uczniowie słuchali go z wyraźnym zainteresowaniem.

Zgodnie z tradycją, uczniowskie zeszyty i niektóre egzemplarze przyniesionych utworów Sienkiewicza, opatrzono pieczęcią upamiętniającą tegoroczne Narodowe Czytanie "Quo vadis".

Na oficjalnej stronie internetowej Prezydenta RP, wśród wielu uczestników tej ogólnopolskiej akcji, można odnaleźć również naszą szkołę.

Wrzesień 2018