Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Utworzono dnia 29.05.2017, 08:55

W maju obchodziliśmy 226 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja z 1791 r. Była to pierwsza ustawa zasadnicza regulująca ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Celem ustawy rządowej miało być ratowanie Rzeczypospolitej, której terytorium zostało uszczuplone w wyniku I rozbioru przeprowadzonego przez Prusy, Austrię i Rosję w 1772 r.

Konstytucja została uchwalona na Zamku Królewskim w Warszawie. Powszechnie przyjmuje się, że Konstytucja 3 Maja była też pierwszą w Europie i drugą na świecie, po konstytucji amerykańskiej z 1787 r. Z tej okazji w piątek 28 kwietnia w naszej szkole odbyła się akademia przygotowana przez uczniów klasy V i VI pod kierunkiem pani Joanny Stodolak. W uroczystości wzięli udział wszyscy uczniowie z klas I-VI. Akademia  rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru szkoły i odśpiewania hymnu państwowego.  Prezentacja multimedialna oraz montaż słowno – muzyczny z krótkim przedstawieniem przybliżyły wszystkim uczestnikom bardzo ważne wydarzenia z dziejów naszego kraju.