Podsumowanie Roku Kolberga

Utworzono dnia 09.12.2014, 18:06

25 listopada odbyło się w Szkole podsumowanie obchodzonego w bieżącym roku kalendarzowym  Roku Oskara Kolberga.

Podobnie, jak w latach ubiegłych, miało ono charakter wielopokoleniowego, integracyjnego  spotkania: nauczycieli, uczniów oraz ich rodzin, czyli rodziców i dziadków.

Impreza przebiegała w kilku etapach. Najpierw wszyscy zebrani na szkolnym korytarzu  obejrzeli fragment filmowego wesela rzeszowskiego w wykonaniu zespołu „Bandoska”, następnie uczennice klasy V zatańczyły polkę przygotowaną przez panią Zdzisławę Wąsacz, zaś przedstawiciele Koła Gospodyń Wiejskich z Chmielnika Górnego wykonali wiązankę pieśni ludowych. Ważnym elementem wystroju były dawne narzędzia wiejskie, których prezentacji dokonała Kinga Sitarz wraz ze swoim Dziadziem Tadeuszem.

Z ludowością związany był też kołacz weselny oraz ręcznie haftowane obrusy, które  to, jako dodatkowe eksponaty, przygotowała pani Bogumiła Jaworska.

Honorowym Gościem była pani Halina Borowska, które prezentowała wiersze swojego - i nie tylko – autorstwa.

Zaproszeni Goście, a zwłaszcza Babcie, zadbały o wiejskie jadło. Stoły uginały się od: proziaków, kapuśniaków, wiejskiego chleba, masła, serków, miodu, pieczonych ciasteczek i ziemniaków.

Po solidnym posiłku uczestnicy wysłuchali prezentacji prac literackich uczniów, wspomaganych przez rodziców,  dotyczących legend o naszych okolicznych wsiach, przysiółkach oraz własnych nazwisk.

Całemu przedsięwzięciu przyświecały słowa Oskara Kolberga: „…to, co po sobie zostawiam, przyda się ludziom na długo”. Inicjatorką i koordynatorką spotkania była pani Elżbieta Świerk.