Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Utworzono dnia 20.04.2016, 18:16

Dzień Pamięci, ustanowiony decyzją Sejmu RP w 2007r., obchodzony jest co roku 13 kwietnia w celu złożenia hołdu ofiarom zbrodni katyńskiej oraz dla uczczenia pamięci wszystkich wymordowanych przez NKWD na mocy decyzji naczelnych władz Związku Sowieckiego z 5 marca 1940r. Akcja masowych roztrzeliwań, powierzona specjalnym grupom NKWD, rozpoczęła się w kwietniu 1940 r. i trwała do połowy maja 1940 r. Ofiarom zadawano śmierć pojedyńczo z broni krótkiej, najczęściej jednym strzałem w tył głowy. w ten sposób do 19 maja 1940 r. wymordowano 14 552 osoby m.in. w Katyniu, Miednoje, Charkowie. W 76 rocznicę tych wydarzeń, uczniowie klasy V i VI, pod kierunkiem p. Joanny Stodolak, przygotowali przedstawienie przybliżające wstrząsające przeżycia świadków tamtych tragicznych dni.