Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Oddziały przedszkolne

Gminny przegląd kolęd i pastorałek

Utworzono dnia 02.02.2016, 16:46

Hej kolęda, kolęda

Śpiewanie kolęd to jeden z najpiękniejszych zwyczajów w polskich domach. Zwyczaj kolędowania związany jest ze Świętami Bożego Narodzenia, a te z kolei są obchodami wydarzeń dotyczących przyjścia Syna Bożego – Jezusa Chrystusa. Z kolei pastorałka to odmiana kolędy o wątkach zaczerpniętych z życia codziennego. Według tradycji chrześcijańskiej, autorem pierwszej kolędy był św. Franciszek z Asyżu i była ona śpiewana w zorganizowanej przez niego szopce. Najsłynniejszą kolędą świata jest Cicha noc, którą przetłumaczono na ponad 300 języków. Polska posiada najwięcej pieśni bożonarodzeniowych - niemal dwieście kolęd i czterysta pastorałek - żaden inny kraj na świecie nie może pochwalić się takim zbiorem.       

Śpiewanie kolęd w rodzinnej atmosferze wynika z potrzeby bycia razem. Kolędowanie przepełnione ciepłem, dobrem i miłością. Zarówno słowa, jak i melodie kolęd dostarczają śpiewającym pozytywnych emocji, nastrajają optymistycznie. 

Ponieważ zwyczaj wspólnego rodzinnego śpiewania kolęd zanika, nasza szkoła corocznie organizuje  GMINNY PRZEGLĄD KOLĘD I PASTORAŁEK.

Gminne kolędowanie odbyło się również w tym roku również, w dniu 26.01.2016 r. Gośćmi honorowymi naszego spotkania byli: Wójt Gminy Chmielnik pan Krzysztof Grad oraz Kierownik Biblioteki Gminnej w Chmielniku pani Beata Wojnarowicz-Hondz. Udział w przeglądzie wzięli uczniowie:  

  • Szkoły Podstawowej nr 1 z Chmielnika (do koncertu przygotowywały ich panie: Bernadetta Gąska i Dagmara Trojan),
  • Szkoły Podstawowej nr 2 z Chmielnika, ( pod czujnym okiem i akompaniamencie pana Tomasza Kotarby),
  • Szkoły Podstawowej z Zabratówki ( pod kierownictwem i akompaniamencie pana Tomasza Kotarby
  • Uczniowie z naszej szkoły (uczniów do występu przygotowała ich pani Renata Rejman i pan Tomasz Kotarba).           

Największy podziw wzbudzili i gromkie brawa zebrali mali artyści z klas zerowych przy akompaniamencie pani Moniki Wal i pani Marioli Tereszkiewicz. Dodatkowym punktem spotkania były ,,Jasełka’’ w wykonaniu uczniów klasy pierwszej, którzy również dużo i pięknie śpiewali.

Wyrażam podziw dla małych i większych artystów, iż z wdziękiem i bez tremy umieli się zaprezentowaćWysoki poziom występów oraz radość z jaką dzieci i wychowawcy prezentowali swoje programy była krzepiąca. Wszystko to utwierdza w przekonaniu, iż takie imprezy kulturalne powinny być kontynuowane. Do zobaczenia za rok!                                                   

Zofia Puterla         

  

 

Kalendarium

Luty 2019
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 1 2 3

Dyplomy i wyróżnienia