Konstytucja 3 Maja

Utworzono dnia 13.05.2016, 20:50

maja społeczność szkolna wraz z drużyną zuchową „Wesołe Słoneczka” wspominała 125 rocznicę uchwalenia przez Sejm Wielki Konstytucji w 1791 r. Patriotyczne pieśni i wiersze podkreśliły uroczysty charakter tego święta, zaś prezentacja i obszerne wyjaśnienia pani Agnieszki Bajdy pozwoliły zrozumieć, dlaczego ten dzień jest tak ważny dla narodu polskiego.

Konstytucja 3 Maja z 1791 roku była jedną z najważniejszych ustaw w Polsce. Była ona drugą konstytucją w świecie - po Konstytucji Stanów Zjednoczonych z 1787 r. - spisaną ustawą tego typu. Konstytucję 3 Maja uchwalono w najbardziej sprzyjających dla uchwalenia pierwszych dniach maja, gdyż większość posłów opozycji, sprzeciwiających się konstytucji była jeszcze na urlopie wielkanocnym. Aby nic nie przeszkodziło w uchwaleniu ustawy, zdecydowano złamać obowiązujący w sejmie zwyczaj, który nakazywał wcześniejsze ogłoszenie projektu. Po siedmiogodzinnych obradach, ignorując protesty opozycji, konstytucję przyjął sejm a następnie podpisał król.

Co ciekawe, od 1946 roku aż do roku 1990 świętowanie tego dnia było zakazane przez władze. 2 maja obywatele musieli zdejmować flagi, tak aby 3 maja nie było ich widać.