Święto pieczonego ziemniaka 2015

Utworzono dnia 03.11.2015, 19:14

Dzień Pieczonego Ziemniaka było obchodzone w naszej szkole 29.10.2015 roku. W pierwszej części imprezy odbyły się warsztaty dla uczniów klas I-III, których zadaniem było wykonanie stroju króla i królowej ziemniaczanego królestwa z ziemniaczanych pieczątek. Dzieci pracowały zespołowo. Następnie każdy uczeń samodzielnie konstruował ziemniaczanego ludzika, którego przyozdabiał różnymi materiałami np. koronką, bibułą, guzikami, plasteliną itp. Wszystkie prace zostały zaprezentowane na ławkach na korytarzu i są dowodem wielkiej pomysłowości i inwencji twórczej uczniów.

Część druga imprezy odbyła się na boisku przed szkołą. Honorowym gościem naszego ziemniaczanego święta był rolnik z Chmielnika, pan Roman Nizioł. Opowiadał dzieciom o uprawie i wykorzystaniu ziemniaków w czasach  dawnych i współczesnych. Przyniósł z sobą nawet motykę, aby pokazać narzędzie stosowane w dawnych czasach przy sadzeniu i wykopkach ziemniaków. Tłumaczył, że ziemniaki sadzi się na ,,dobrą stopę”. Termin dla uczniów był nieznany, dlatego pani Zosia musiała pokazać na czym to polegało. Pan Nizioł opowiadał, że dawniej ziemniaki były podstawowym pokarmem ludzi: rano ziemniaki, na obiad ziemniaki, na kolację ziemniaki. Ziemniaki od wieków były także pożywieniem dla zwierząt domowych np. świń, drobiu, królików. Opowieści pana Romana były bardzo ciekawe i wniosły dużo nowej wiedzy do małych główek. Pani Zosia uzupełniła tę informację wykładem o budowie ziemniaka, wykorzystując jako pomoc dydaktyczną planszę ,,Budowa ziemniaka”. Dodatkowo uczniowie wysłuchali również „Krótkiej bajki o ziemniaku”, z której dowiedzieli się skąd wziął się ziemniak jako pokarm.

A oto treść bajki:

,, Dawno temu dobry król przywiózł z dalekiej wyprawy pewną roślinę, o której mówiono, że jest pożyteczna. Kazał posadzić ją w przypałacowym ogrodzie i niecierpliwie czekał, co z tego wyrośnie. Po jakimś czasie pojawiły się badyle. Zakwitły, ale kwiatki nie były zbyt ładne. Zielone owocki również nie były smaczne. Zagniewany król kazał roślinę wyrwać z korzeniami i spalić. Dworzanie rozkaz wykonali. Gdy ognisko się dopalało, któryś ciekawy, rozgarnął popiół, aby sprawdzić, co tak ładnie pachnie. Upieczone w żarze ogniska ziemniaki nie tylko ładnie pachniały, ale też były bardzo smaczne. I tak zaczęła się wielka kariera ziemniaka, potocznie zwanego kartoflem’’.

Do dzisiaj nikt dokładnie nie wie tego, kto i kiedy odkrył, że bulwy ziemniaków są jadalne. Istnieją jednak przesłanki, że ziemniak pochodzi z Ameryki Południowej, a pierwsze wieści o nim dotarły do Europy wraz z odkryciem Ameryki przez Krzysztofa Kolumba w 1493 r.Największymi światowymi producentami ziemniaków są Chiny, Rosja i Indie. Warzywa te przechowuje się zimą zmagazynowane w kopcach ziemnych. Ziemniak w przeróżnych odmianach uprawiany jest na potrzeby człowieka, a jako roślina pastewna, na pokarm dla zwierząt, na przykład świń.  Ziemniak jest również rośliną przemysłową – na jego bazie produkuje się spirytus i mąkę ziemniaczaną. Istnieją różne odmiany ziemniaka. Ze względu na termin zbioru wyróżniamy ziemniaki średnio wczesne, średnio późne oraz późne.

Przy okazji święta ziemniaczanego można wymienić również wiele innych ciekawostek ziemniaczanych:

-  W  Biesiekierzu i Poznaniu można podziwiać pomniki ziemniaka.

- Rok 2008 został przez ONZ ogłoszony Międzynarodowym Rokiem Ziemniaka.

- Ziemniaki mają wiele innych nazw: oprócz popularnego „kartofla” ziemniak funkcjonuje jako:

* parabola (gwara kresowa – Lwów),

* pyra (gwara poznańska),

* grula (gwara góralska),

* bulwa (język kaszubski).

Potrawy z ziemniaków: należą do najpopularniejszych, które goszczą na polskich stołach. Są to między innymi: kopytka, pyzy, sałatki ziemniaczane, placki, frytki, kartoflanki, chipsy.

W dalszej części ziemniaczanej imprezy wszyscy mieli okazję posłuchać deklamacji wiersza – „Zmartwienie ziemniaka”, który pięknie wyrecytowała uczennica klasy II.

W części trzeciej spotkania odbyły się różne zawody sportowe. Dzieci rywalizowały miedzy sobą w następujących konkurencjach:

- Sadzenie ziemniaków – zadanie polega na szybkim posadzeniu kilku ziemniaków ,,na stopę” na wyznaczonym torze i zebraniu ich (wykopki).

- Zimowe zapasy – zawodnicy przenoszą ziemniaki na łyżce i wrzucają do koszyków.

- Ziemniaczana koszykówka – rzucanie ziemniaków do kosza.

- Skoki  kangura w worku po ziemniakach.

Jury, którego honorowym członkiem był pan Roman Nizioł bacznie obserwowało zmagania zawodników i stwierdziło, że najsprawniejszą klasą okazała się klasa II pani Alicji Ziai. Impreza przebiegła w bardzo miłej i przytulnej atmosferze, całość została okraszona zabawami integracyjnymi przy muzyce.Na zakończenie odbyła się uczta ziemniaczana. Każdy uczestnik spotkania mógł zasmakować pieczonego ziemniaka z grilla, które upiekły mamusie, za co bardzo im dziękujemy. Niestety brakło czasu na przeprowadzenie wszystkich przygotowanych zabaw. Może jednak w przyszłym roku nadrobimy straty..