Narodowe Czytanie "Wesela"

Utworzono dnia 14.09.2017, 09:10

Wesele. Dramat w trzech aktach, najsłynniejszy utwór Stanisława Wyspiańskiego, stał sie w tym roku pretekstem do organizacji wielkiego Narodowego Czytania, w wielu miejscach w całej Polsce. Nasza szkoła tradycyjnie włączyła się w tę  akcję, organizowaną pod honorowym patronatem Prezydenta RP oraz Pierwszej Damy. Spotkanie z tej okazji miało miejsce na korytarzu szkolnym,  w obecności nauczycieli i uczniów klas IV - VII.

Najpierw uczennice klasy VI, przebrane w ludowe stroje, przybliżyły wszystkim cel spotkania, a następnie odczytały list od Prezydenta Andrzeja Dudy. Ponieważ czytane były tylko wybrane fragmenty, więc koniecznym wydawało się również zapoznanie młodych czytelników z treścią utworu przez panią polonistkę. Jak w latach poprzednich,  Narodowe Czytanie w naszej szkole rozpoczęła Pani Dyrektor, która przedstawiła  scenerię  i dekorację, stanowiące tło akcji "Wesela". Po czym, kolejno uczniowie i nauczyciele odczytywali role poszczególnych bohaterów. Wybrane fragmenty dzieła dały nam poznać, ze "Wesele" Wyspiańskiego(z 1901roku), to nie tylko zabawne scenki z hucznej weselnej zabawy dwóch środowisk: wiejskiego i mieszczańskiego, to nie tylko kunsztowne dialogi, wyrażane piękną polszczyzną (zarówno literacką, jak i gwarową),ale także głęboka refleksja nad sytuacją Polski, marzenie o niepodległości.

Trzeba dodać, że uczniowie, dla których ten dramat wydaje sie jeszcze trudny w odbiorze, świetnie poradzili sobie z wcielaniem się w poszczególne role, z użyciem trudnej gwary podkrakowskiej wsi.