Popołudnie z Morską Przygodą Josepha Conrada

Utworzono dnia 21.12.2017, 13:25

W piątek - 15 grudnia, uczciliśmy jednego z patronów roku 2017 - Josepha Conrada-Korzeniowskiego, 160. rocznicę jego urodzin. Z tej okazji odbyło się Popołudnie z Morską Przygodą Josepha Conrada , w którym uczestniczyli uczniowie, rodzice i zaproszeni goście.

Joseph Conrad-Korzeniowski znalazł sie w panteonie postaci roku, obok m.in. Tadeusza Kościuszki i Józefa Piłsudskiego. Jak podkreśla uchwała: "Był on pisarzem uniwersalnym, podejmował tematy ważne dla Starego Kontynentu. Już ponad 100 lat temu nakreślił wizję Europy bez granic, stanowiącą podstawę trwałego pokoju między europejskimi narodami. Wpływ twórczości Josepha Conrada na współczesną literaturę ma wymiar ponadczasowy, a jego dzieła (...) na zawsze weszły do kanonu lektur. Powstały pod wpływem literatury polskich romantyków dorobek pisarski Josepha Conrada zawiera uniwersalne wartości etyczne."

Scenariusz przedstawienia powstał w ramach szkolnego kółka teatralnego.          Rzecz dzieje się na morzu – na pirackim statku, do niewoli zadziornych piratek dostaje się Joseph Conrad z marynarzami i spotyka tam Lorda Jima (tytułowego bohatera jednej z powieści). Jest to okazja, aby pokazać również, polskie korzenie pisarza oraz zaangażowanie jego rodziny w sprawę odzyskania przez Polskę niepodległości. Wszystko to zostało zaprezentowane w radosnej atmosferze, którą stworzyły tańczące piratki oraz chórek śpiewający szanty.

Dziękujemy za uznanie i wsparcie podczas realizacji tego teatralnego projektu.