Święto książki

Utworzono dnia 24.04.2018, 20:37

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest 23 kwietnia w celu promocji czytelnictwa. Data ta wybrana została symbolicznie: w tym dniu zmarli Miguel de Cervantes i  William Szekspir, a urodził się Vladimir Nabokov. Pomysł organizacji święta zrodził się w Hiszpanii. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii, obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez św. Jerzego smoka. Później kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami z książek.

W naszej szkole przygotowaliśmy w tym dniu kilka niespodzianek dla uczniów, rozdawane były róże, zorganizowana została gra, polegająca na odnalezieniu ukrytych po szkole ciekawostek o książce, np. o japońskiej książce kulinarnej, którą jeśli potrzemy, możemy poczuć zapach danej potrawy, o najmniejszej książce na świecie, której strony można przewracać jedynie za pomocą igły i o najdroższej książce, która kosztowała ponad 8 milionów dolarów. Ze znalezionych ciekawostek przygotowaliśmy w szkolnej bibliotece plakat. Podziwiać go można obok biblioteki.

Książka radości daje tyle,
w wielki nieznany świat wprowadza.
Gdy ktoś nad książką się pochyli...
Cisza! Nie trzeba mu przeszkadzać
.