Wycieczka historyczno - literacka

Utworzono dnia 22.04.2018, 13:34

17.04.2018r. 25-osobowa grupa uczniów z naszej szkoły uczestniczyła w wycieczce historyczno - literackiej do Rzeszowa, zorganizowanej przez panią Joannę Stodolak - nauczycielkę historii oraz panią Monikę Wójcik - nauczycielkę j. polskiego. Wyruszyliśmy o godz. 9.45 specjalnie zamówionym autokarem. Wprawdzie pierwszym punktem programu wycieczki było Muzeum Historii Miasta Rzeszowa, jednak znaleźliśmy chwilę czasu na krótki spacer po rzeszowskim rynku. Tu zatrzymaliśmy sie przy dwóch pomnikach znanych Polaków - Tadeusza Kościuszki i Adama Mickiewicza. Była to chwila przeznaczona na refleksję nad ich dokonaniami, odnośnie historii i kultury naszego Narodu.

Wreszcie dotarliśmy do Muzeum, gdzie oczekiwała nas pani kustosz, która miała poświęcić nam godzinę lekcyjną na przybliżenie informacji związanych z ludźmi, którzy przyczynili się do odzyskania przez Polskę niepodległości. Dzięki tej lekcji poznaliśmy postać i koleje losu pułkownika Leopolda Lisa - Kuli oraz związanego z nim Marszałka Józefa Piłsudskiego. Dowiedzieliśmy się, że pułkownik Lis - Kula pochodził z Rzeszowa i, jako bohater, który walczył i zginął za wolność Ojczyzny, jest czczony nie tylko w naszym regionie, ale i w całej Polsce. Warto dodać, że w odsłonięciu jego pomnika w 1932 r., przy ul. Jana Matejki w Rzeszowie, uczestniczył sam prezydent Ignacy Mościcki. Lekcja muzealna zakończyła sie wypełnieniem krzyżówki, przez każdego z uczestników wycieczki. Niektórzy z nas, za szybkie i trafne odpowiedzi, związane z omawianym bohaterem, otrzymali drobne upominki. Po obejrzeniu kilku eksponatów, ruszyliśmy w  dalszą drogę.    Drugi punkt wycieczki, był dość blisko, bo na ul. 3 Maja - w kinie Zorza. Tam obejrzeliśmy ciekawy spektakl muzyczny pt. "Lew, czarownica i stara szafa" - teatralną adaptację pierwszej części książki "Opowieści z Narnii". Musical wystawił Teatr Muzyczny "Forte" z Wrocławia.

Wyjazd był krótki, intensywny i bardzo pouczający.