Spotkanie z mitami

Utworzono dnia 11.04.2019, 10:38

W czwartek 28 marca 2019r. odbyło się w naszej szkole  podsumowanie projektu międzyprzedmiotowego p.n. Spotkanie z mitami. Przygotowanie projektu trwało ok. dwa miesiące, w pracach uczestniczyli uczniowie klasy Va i V b pod opieką p. Moniki Wójcik oraz p. Joanny Stodolak.  Celem podjętej przez dzieci pracy było:

• upowszechnianie wiedzy dotyczącej mitologii, kultury starożytnej Grecji i Rzymu
  • kształcenie umiejętności efektywnego współdziałania w zespole i pracy w grupie
  • poprawnego posługiwania się językiem ojczystym
  • rozwijanie umiejętności poszukiwania i wykorzystywania informacji z różnych źródeł
  • integracja uczniów klas piątych
  • kształcenie umiejętności prowadzenia zdrowej rywalizacji

Spotkanie rozpoczęło się o godzinie 13.30 w sali gimnastycznej, gdzie została przygotowana specjalnie na tę okazję dekoracja, w dużej części samodzielnie wykonana przez uczniów klasy V a. W spotkaniu  uczestniczyli : p. Dyrektor Szkoły Bożena Gwizdała, p. Wicedyrektor Szkoły Małgorzata Jaworska, p. Mariola Ruszel,  rodzice uczniów klas piątych, uczniowie klas I – III.

Po przywitaniu gości przez p. Monikę Wójcik rozpoczęliśmy realizację scenariusza naszej imprezy.

Najpierw  uczniowie, kolejno klasy Va oraz Vb, przebrani za postacie z wybranych przez siebie mitów dokonali autoprezentacji przed zgromadzonymi gośćmi. W kolejnej części poszczególne grupy uczniów  z zastosowaniem techniki teatralnej przedstawiały inscenizacje wybranych przez siebie mitów: Orfeusz i Eurydyka, Syzyf,  Dedal i Ikar, Demeter i Persefona, mit o powstaniu świata. Po tej prezentacji uczniowskich talentów teatralnych przeszliśmy do konkursu wiedzowego: Czy znasz tych bogów? Uczniowie  w grupach  i na czas uzupełniali tabelkę, określając kim byli, czym zajmowali się podani bogowie, jakie posiadali atrybuty. Kolejnym punktem programu był udział w greckiej olimpiadzie – uczniowie rywalizowali ze sobą w różnych dyscyplinach sportowych, m.in. rzut oszczepem, wyścig rydwanów, rzut dyskiem. Wymienione powyżej działania uczniów miały charakter konkursu  w następujących kategoriach: strój, scenariusz mitu, gra aktorska,  wiedza o mitach, sprawność fizyczna. W  rywalizacji międzyklasowej minimalną przewagą zdobytych punktów zwyciężyła klasa VA, zdobywając jako nagrodę dzban bogów.

Zwieńczeniem imprezy była uczta bogów - degustacja potraw przygotowanych przez uczniówNa stole znalazły się pyszne sałatki owocowe, sałatka grecka oraz nektary bogów.

Organizatorami tego spotkania byli: w części polonistycznej – p. Monika Wójcik, w części historycznej – p. Joanna Stodolak, w części sportowej – p. Anna Habaj, w części kulinarnej – uczniowie.  Dziękujemy serdecznie szanownej komisji w składzie: p. dyrektor Bożena Gwizdała, p. wicedyrektor Małgorzata Jaworska, p. Mariola Ruszel za podjęcie się trudu oceny poszczególnych działań uczniów, co  ze względu na wysoki poziom przygotowania uczestników nie było zadaniem łatwym. Element rywalizacji dostarczył uczniom wielu emocji i napełnił ich pozytywną energią.

Składamy serdeczne podziękowania rodzicom za przybycie oraz za wszelkie dowody uznania dla naszych działań.