MEDIACJE W NASZEJ SZKOLE!!!

Utworzono dnia 23.10.2019, 19:56

Mediacja w szkole jest nową metodą rozwiązywania konfliktów, która cieszy się coraz większą popularnością z uwagi na skuteczność. W szkole, gdzie konflikty powstają jak przysłowiowe „grzyby po deszczu”, szczególnie ważne są skuteczne metody sprzyjające rozwiązywaniu konfliktów. W mediacji bezpośrednia konfrontacja ze swoim zachowaniem, potępienie czynu, a nie ucznia, prowadzą do zrozumienia i przejęcia odpowiedzialności, do rozwiązywania sporów, konfliktów, zgodnie z ideą sprawiedliwości naprawczej.

Pedagog szkolny – Natalia Dziadosz -Wójcik wprowadziła tą  metodę w Naszej Szkole biorąc udział razem  uczennicami obecnej klasy VIII w 2 dniowym Kongresie Mediacji w Czudcu.

W nowym roku szkolnym 2019/2020 , przyszła kolej na szkolenie uczniów – mediatorów rówieśniczych z młodszych klas.  Z klasy VII  zgłosiły się uczennice, które charakteryzują się: koleżeńskością, chęcią niesienia pomocy potrzebującym, łatwością nawiązania relacji z innymi osobami, obiektywizmem, wzbudzaniem zaufania.

Spotkania mediatorów rówieśniczych obywają się co 2 tydzień, gdzie nowi mediatorzy z klasy VII poznają główne zasady mediacji oraz podnieśli swoje umiejętności w sferze komunikacyjnej oraz rozwiązywania konfliktów.

Mamy nadzieję, że uczenie w szkole młodych ludzi technik rozwiązywania konfliktów będzie miało niebagatelne znaczenie dla ich przyszłego dorosłego życia, oraz będzie ich  uczyć  odpowiedzialności za siebie i swoje czyny.

Przypomnijmy raz jeszcze co Czym jest mediacja?

Mediacja to dobrowolne, poufne postępowanie w sprawach, w których możliwe jest zawarcie ugody, prowadzone między stronami określonego sporu przez osobę trzecią – bezstronnego mediatora. Celem mediacji jest doprowadzenie do ugodowego zakończenia sporu, znalezienia takiego rozwiązania, które będzie w pełni satysfakcjonować strony konfliktu.

Mediacja rówieśnicza prowadzona w szkole ma służyć podobnym celom. Strony konfliktu będą miały możliwość dojść do porozumienia z pomocą mediatora i samemu określić warunki zakończenia sporu.

Jakie sprawy mogą trafić do mediacji?

Z pomocy mediatora mogą skorzystać uczniowie, którzy popadli w konflikt, w sytuacji, kiedy mamy do czynienia z:

– bójką, naruszeniem nietykalności cielesnej,

– poniżaniem, wyśmiewaniem, pomawianiem (bezpośrednim lub na przykład za pomocą Internetu),

– drobną kradzieżą,

– niszczeniem mienia szkoły lub przedmiotów należących do innych uczniów,

– konfliktem między uczniem a nauczycielem.