Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki Szkoła Podstawowa nr 3 im. Św. Maksymiliana Marii Kolbego w Chmielniku

PROJEKT KROKUS

Utworzono dnia 21.11.2021, 15:09

Żydowskie Muzeum Galicja jest od wielu lat polskim koordynatorem Projektu Krokus. Dzieci świetlicy szkolnej naszej szkoły pierwszy raz uczestniczą w Projekcie Krokus. W tegorocznej akcji bierze udział 570 szkół oraz około 48850 uczniów.

W ramach Projektu Krokus uczniowie sadzą jesienią cebulki żółtych krokusów. Kwiaty zakwitają na początku wiosny.

Dlaczego sadzimy żółte krokusy?

Żółte krokusy sadzimy w celu upamiętnienia 1,5 mln dzieci narodowości żydowskiej

i innych narodowości zamordowanych w czasach Holokaustu. Kolor żółty przypomina nam o żółtej gwieździe, którą Żydzi mieli obowiązek nosić w krajach pod rządami nazistów.

Kiedy z początkiem wiosny kwitną krokusy, pamiętamy o dzieciach, które umarły. Ale te piękne kwiaty przypominają nam także o tym, że nawet po najstraszniejszych wydarzeniach życie zaczyna się na nowo, a my możemy mieć nadzieję, że nadejdą czasy lepsze od tych, które przeminęły. Kwiaty przypominają nam, że wciąż możemy dostrzegać piękno świata

i mieć nadzieję na przyszłość. Sadzenie ich wiąże się ze smutkiem, ale również z nadzieją.

 

Podopieczni świetlicy szkolnej zasadzili otrzymane cebulki od Żydowskiego Muzeum Galicja - 15 listopada 2021r; w załączniku dołączone są zdjęcia z poniedziałkowych działań.

 

 

Koordynatorem Projektu jest Irena Międlar