Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki Szkoła Podstawowa nr 3 im. Św. Maksymiliana Marii Kolbego w Chmielniku

ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH

Utworzono dnia 26.04.2022, 20:20

Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich szkolna biblioteka zorganizowała spotkanie dla klas I-III podczas którego dzieci prezentowały własnoręcznie wykonane książeczki lub okładki do ulubionych książek, zapoznały się z historią książki oraz świetnie się bawiły podczas wspólnych zabaw i śpiewu piosenek tematycznie związanych z książką.

 

 Ciekawostki o książkach, bibliotekach i czytelnictwie

 

Według badań Biblioteki Narodowej i TNS Polska (Społeczny zasięg książki w Polsce w 2012 r.), tylko co siódmego z nas można nazwać prawdziwym czytelnikiem. Tylko 11% Polaków czyta minimum siedem książek w ciągu roku.

Najmniejsza książka na świecie to “Teeny Ted z Turnip Town”. Została wpisana do światowej Księgi Rekordów Guinnessa. Stworzył ją Kanadyjczyk Robert Chaplin i naukowcy z laboratorium Simon Fraser University. Książkę można czytać wyłącznie przy pomocy mikroskopu elektronowego. Mierzy ona 0,07 mm x 0,1 mm.

Największą książką, jaką kiedykolwiek wydano na świecie jest atlas Ziemia o wymiarach, 8 m na 2,75 m. Pozycja zostanie wydana jedynie w 31 egzemplarzach po 100 tysięcy dolarów każdy Wydawca sprzedał już dwa egzemplarze do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Każde dzieło robione jest na zamówienie.

Najpopularniejsza książka na świecie - Biblia, Pismo Święte (z greckiego βιβλίον, biblion „zwój papirusu, księga”, l.m. βιβλία, biblia „księgi”) – zbiór ksiąg, spisanych pierwotnie w językach hebrajskim, aramejskim i w greckim, uznawanych przez żydów i chrześcijan za natchnione przez Boga. Biblia i poszczególne jej części posiadają odmienne znaczenie religijne dla różnych wyznań. Na chrześcijańską Biblię składają się Stary Testament i Nowy Testament. Biblia hebrajska – Tanach – obejmuje księgi Starego Testamentu. Przetłumaczona została na 310 języków, a jej fragmenty na dalsze 597 języków. W latach 1815 r. - 1975 r. wydrukowano około 2,5 miliarda jej egzemplarzy.

Najdłuższe zdanie, jakie kiedykolwiek pojawiło się w literaturze, zostało napisane przez Victora Hugo. Znajduje się w Les Misérables (Nędznicy) i liczy 823 słów.

Według badań, osoby, które regularnie czytają, mają 2,5 raza mniejsze prawdopodobieństwo zdiagnozowania choroby Alzheimera

Pierwsza książka napisana na maszynie to „Przygody Tomka Sawyera”. Mark Twain swoje urządzenie kupił w Bostonie za 125 dolarów.

Pierwszą książkę, która powstała przy użyciu ruchomej czcionki, wydrukowano w Korei w 1234 roku. Jest to „Kompendium rytów i obrządków”, a upraszczając to podręczny zbiór podstawowych zwyczajów i sposobów zachowania. Książkę mającą 50 tomów wydrukowano w 28 kopiach.

Jan Gutenberg jest uważany za wynalazcę druku, a rok, w którym tego dokonał to 1450. Pierwsze wydrukowane książki to Biblia i Księga Wszelkiej Mądrości.

Kolorowy druk pochodzi z Chin. Wynaleziono go w 1107 roku. Wydrukowano wówczas trójkolorowe papierowe banknoty, żeby je zabezpieczyć przed fałszowaniem.

Pierwsza polska drukarnia została założona w Krakowie w 1473 roku przez Kaspara Straube pochodzącego z Bawarii. W czasie jej działalności drukarz wydał cztery materiały. Jednym z nich był kalendarz na 1474 rok. Uważa się go za najstarszy polski druk.

Po raz pierwszy seria książek kieszonkowych pojawiła się w Anglii w 1935 roku. Wypuściło ją wydawnictwo „Pingwin”.

Książkę napisaną alfabetem Braille’a wydrukowano po raz pierwszy w 1837 w Instytucie dla Niewidomych w Paryżu.

Jedna z najsłynniejszych bibliotek starożytnego świata znajdowała się w Aleksandrii w Egipcie. Podobno znajdowało się w niej 400000 skatalogowanych rękopiśmiennych dzieł na zwojach papirusowych zmagazynowanych na półkach.

Na początku XX wieku czytanie książek było najpopularniejszą formą rozrywki obecnie jednak mniej rozpowszechnione niż oglądanie telewizji. Biblioteki wychodzą naprzeciw potrzebom czytelników i gromadzą na równi z książkami płyty, taśmy, nagrania wideo i DVD.

Biblioteka Brytyjska w Londynie jest jedna z największych bibliotek na świecie. Prócz książek gromadzi również gazety, mapy, muzykalia, nagrania dźwiękowe i znaczki. Same książki zajmują ponad 332 km półek.

Przez setki lat nie pisano książek specjalnie dla dzieci. Musiały się zadowalać baśniami i legendami dla dorosłych. Z czasem pojawiły się podręczniki szkolne do nauki gramatyki i ortografii a także surowe moralne przypowieści uczące dzieci właściwego postępowania. Pierwsze elementarze, bajki i wiersze dla małych czytelników zaczęto publikować około dwa i pół wieku temu.