Wycieczka klasy 8 do Łańcuta i Markowej

Utworzono dnia 08.10.2022, 19:28

4 października uczniowie klasy 8 wraz z opiekunami  udali się  na wycieczkę do  Łańcuta i Markowej.  Pierwszym punktem wycieczki były zajęcia edukacyjne w Powiatowej Komendzie Straży Pożarnej w Łańcucie. W czasie tych zajęć uczestnikom przybliżono charakter pracy i wymagania na stanowisku strażaka, uczniowie przeszli  krótkie szkolenie w zakresie udzielania pierwszej pomocy, pogłębili również swoją wiedzę o tym jak unikać sytuacji ryzykownych z ogniem  oraz jak reagować w sytuacjach zagrożenia.  Po tym spotkaniu i krótkim odpoczynku w lokalnej pizzerii udaliśmy się na zwiedzanie synagogi w Łańcucie – jest ona jednym z najcenniejszych zabytków żydowskiej architektury sakralnej w Polsce, obecnie pełni też rolę muzeum judaistycznego. Przewodnik opowiedział uczestnikom o historii obiektu,  przedstawił symbolikę znajdujących się w nim obiektów, przybliżył wielokulturową historię regionu. Ostatnim punktem programu była wizyta w  Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów w Markowej. Uczniowie pogłębili swoja wiedzę o rzeczywistości okupacyjnej na ziemiach polskich w czasie II wojny światowej ze szczególnym uwzględnieniem tragicznej sytuacji ludności pochodzenia żydowskiego. Znając tło tych wydarzeń  mogli  w pełni dostrzec heroizm tych osób, którzy z narażeniem życia, jak rodzina Ulmów, z narażeniem życia nieśli pomoc swoim  sąsiadom.

Wycieczka dostarczyła uczestnikom wielu różnorodnych  i niezapomnianych wrażeń.