Finał projektu " Maker space BLISKO Biblioteki"

Utworzono dnia 10.12.2022

W Związku z inicjatywą oddolną  Na deskach teatru realizowaną w ramach projektu  Maker Space Blisko Biblioteki Szkoła Podstawowa nr 3 im. Marii Maksymiliana Kolbe utworzyła grupę teatralną Aktor.

Stało się to dzięki dofinansowaniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w  ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021- 2025.

Grupa Aktor zainicjowała swoją działalność poprzez zaproszenie i zachęcenie uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 3 im Św. M. M. Kolbego w Chmielniku do udziału w  zajęciach teatralnych.

Program był realizowany w miesiącach: lipiec- listopad 2022 rok.

Harmonogram działań

Nazwa działania

Promocja projektu: lipiec- wrzesień- plakaty promujące projekt

Cały miesiąc- nabór chętnych uczniów

Wycieczka do Teatru Maska w Rzeszowie: spektakl, lekcja w teatrze, warsztaty dla 2 nauczycieli ; Przyjazd Teatru Zielony Melonik; spektakl.

1 dzień - październik

Oglądanie teatrzyku w szkole: dla uczniów wszystkich klas: popołudnie z teatrem

2 godziny podczas popołudnia

4 Warsztaty dla uczniów cotygodniowe - próby

8 godzin popołudniowych we wrześniu- październiku

Teatraliada – spektakl Opowieści dziadka.

3 godziny uroczystości środowiskowej

Cel projektu:

Celem projektu było zachęcenie uczniów SP nr 3 im Św. M. M. Kolbego w Chmielniku do aktywnego uczestnictwa w życiu kulturowym, które było realizowane w czasie trwania projektu, a także po jego zakończeniu. Projekt ten, jak i wszystkie działania miały na celu wyzwolenie wrażliwości zmysłowej i kreatywności wśród młodzieży, szczególnie po czasie nauczania zdalnego. Miał również na celu stworzenie szansy rozwijania talentów, wyrażania siebie, otwarcia się na drugiego człowieka. Celem było także poszerzenie oferty pozalekcyjnej działalności życia szkoły.

Projekt był skierowany do uczniów klas 4-8 ( obecnie w tych klasach uczy się 98 uczniów) SP nr 3 w Chmielniku, którzy podczas wycieczki do Teatru Maska w Rzeszowie zaznajomili się z teatrem profesjonalnym. Uczniowie zyskali również nowe wiadomości i umiejętności w trakcie zajęć lekcji w teatrze. Nauczyciele prowadzący ten projekt poszerzyli swoje kompetencje podczas Teatralnego Atelier, czyli warsztatów tworzenia sztuki teatru dla nauczycieli i wychowawców.

Następnie członkowie grupy zobaczyli jak można zorganizować teatrzyk w swojej szkole w czasie spektaklu zaproszonej zaprzyjaźnionej grupy teatralnej ,,Zielony Melonik”. Uczniowie zapoznali się ze sprzętem i możliwościami realizacji przedstawienia w szkolnych realiach. Ostatnim działaniem projektowym było przygotowanie sztuki szkolnej, popołudnia Trójkowa Teatraliada : członkowie Aktora stworzyli własne przedstawienia z autorskim scenariuszem, strojami, scenografią, oświetleniem. Wraz z koordynatorem napisali scenariusz,  z wolontariuszami uszyli stroje, zakupili materiały potrzebne do stworzenia dekoracji i sceny, oświetlenia. Sztuka była jednocześnie zakończeniem projektu- podczas popołudnia Trójkowa Teatraliada zorganizowanego w Centrum Promocji Dziedzictwa Kulturowego w Chmielniku.

Projekt miał charakter trwały, gdyż działania będą kontynuowane podczas zajęć rozwijających aktywność i kreatywność uczniów w szkole. Promocja projektu odbyła się poprzez: działania opisane i archiwizowane na szkolnej stronie internetowej, plakaty.

Finałem było zorganizowanie Teatrialiady z okazji odzyskania przez Polskę Niepodległości. Zapraszamy na fotorelację.

Finał projektu " Maker space BLISKO Biblioteki"

Utworzono dnia 10.12.2022, 20:51

Program był realizowany w miesiącach: lipiec- listopad 2022 rok.

Harmonogram działań

Nazwa działania

Promocja projektu: lipiec- wrzesień- plakaty promujące projekt

Cały miesiąc- nabór chętnych uczniów

1 dzień - październik

Oglądanie teatrzyku w szkole: dla uczniów wszystkich klas: popołudnie z teatrem

2 godziny podczas popołudnia

4 Warsztaty dla uczniów cotygodniowe - próby

8 godzin popołudniowych we wrześniu- październiku

Teatraliada – spektakl Opowieści dziadka.

3 godziny uroczystości środowiskowej

Cel projektu: