„MAM TO KOŃCU JĘZYKA”, czyli Dzień Języka Ojczystego w naszej szkole

Utworzono dnia 25.03.2022

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, obchodzony 21 lutego, w naszej szkole zorganizowaliśmy w pierwszym tygodniu po feriach. Dzień ten,  w założeniu, ma dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego. Staraliśmy się więc różnymi sposobami zwrócić uwagę na piękno i czystość języka polskiego.

W obchodach wzięli udział uczniowie II etapu edukacyjnego.

Najpierw odbył się turniej klasowy pod hasłem "Język można sobie połamać". Uczniowie poszczególnych klas rywalizowali w sztuce doskonałej wymowy językowych łamańców.

Wyłonieni mistrzowie mogli reprezentować klasę w kolejnej konkurencji, jaką była edukacyjna gra terenowa na w obszarze szkoły. Jej zadaniem było kształtowanie świadomości językowej uczniów, propagowanie poprawnej polszczyzny oraz doskonalenie sprawności umysłowych (pamięci, koncentracji uwagi, spostrzegawczości).

Polegała na zespołowym (w czteroosobowych grupkach z każdej klasy) przemierzaniu szkolnych korytarzy, w poszukiwaniu ukrytych zadań i wpisywaniu rozwiązań w kartę pracy. Liczył się czas i poprawność odpowiedzi.

Podczas, gdy reprezentanci poszczególnych oddziałów współzawodniczyli w grze terenowej, pozostali uczniowie realizowali kolejne zadanie językowe pod nazwą "Ulep swojego lepieja"

Lepiej to krótki, żartobliwy wierszyk o strukturze pojedynczego dwuwiersza, rymowany, zazwyczaj pisany ośmiozgłoskowcem. Pierwszy wers lepieja zaczyna się od słowa: "lepiej", "lepszy", "lepsza", "lepsze", natomiast drugi wers od słowa: "niż", "niźli", "niżeli", "aniżeli".

Za twórcę lepieja jako gatunku literackiego uznaje się Wisławę Szymborską, a za twórcę nazwy gatunku - jej wieloletniego sekretarza Michała Rusinka.

Ostatecznie, po podsumowaniu wszystkich konkurencji, tytuł Mistrzyni Języka Ojczystego uzyskała klasa 8b, co zostało potwierdzone specjalnym certyfikatem i nagrodą dla uczniów - "BON na dzień bez kartkówek i pytania".

Źródło:

„MAM TO KOŃCU JĘZYKA”, czyli Dzień Języka Ojczystego w naszej szkole

Utworzono dnia 25.03.2022, 10:28

W obchodach wzięli udział uczniowie II etapu edukacyjnego.

Najpierw odbył się turniej klasowy pod hasłem "Język można sobie połamać". Uczniowie poszczególnych klas rywalizowali w sztuce doskonałej wymowy językowych łamańców.

Podczas, gdy reprezentanci poszczególnych oddziałów współzawodniczyli w grze terenowej, pozostali uczniowie realizowali kolejne zadanie językowe pod nazwą "Ulep swojego lepieja"

Źródło: