MEDIACJE RÓWIEŚNICZE W NASZEJ SZKOLE

Utworzono dnia 07.04.2019

Mediacja w szkole jest nową metodą rozwiązywania konfliktów, która cieszy się coraz większą popularnością z uwagi na skuteczność. W szkole, gdzie konflikty powstają jak przysłowiowe „grzyby po deszczu”, szczególnie ważne są skuteczne metody sprzyjające rozwiązywaniu konfliktów. W mediacji bezpośrednia konfrontacja ze swoim zachowaniem, potępienie czynu, a nie ucznia, prowadzą do zrozumienia i przejęcia odpowiedzialności, do rozwiązywania sporów, konfliktów, zgodnie z ideą sprawiedliwości naprawczej.

Mediacja w szkole sprawdziła się jako metoda sprzyjająca uczeniu wszystkich – młodzieży i dorosłych – rozwiązywania konfliktów bez przemocy, w atmosferze szacunku i odpowiedzialności za siebie i innych. Może być włączona do codziennego życia szkolnego bez długotrwałych i żmudnych przygotowań. Z doświadczeń szkół, które już wprowadziły mediację, jako metodę rozwiązywania konfliktów szkolnych wiemy, że przynosi ona trwałe korzyści i daje ogromną satysfakcję zarówno uczestnikom konfliktu jak i mediatorom prowadzącym sprawy.

Wprowadzamy tę metodę również w naszej szkole przy pomocy pedagoga szkolnego Natalii Dziadosz – Wójcik jak również uczennic – Mediatorów Rówieśniczych z klasy VII – Agnieszki Drąg, Magdaleny Drąg, Klaudii Ciupak, Julii Bazan, Anity Ciura, Darii Ciura.

Uczennice klasy VII  przedstawiły przedstawienie gdzie pokazały jak mediator w roli kolegi szkolnego może rozwiązać konflikt miedzy rówieśnikami.

Mamy nadzieję, że uczenie w szkole młodych ludzi technik rozwiązywania konfliktów ma niebagatelne znaczenie dla ich przyszłego dorosłego życia, uczy też odpowiedzialności za siebie i swoje czyny.

MEDIACJE RÓWIEŚNICZE W NASZEJ SZKOLE

Utworzono dnia 07.04.2019, 19:49