Utworzono dnia 21.09.2019

Para prezydencka chcąc popularyzować czytelnictwo od kilku lat zachęca wszystkich do wzięcia udziału w Narodowym Czytaniu. Taka akcja odbyła się także w naszej szkole. Narodowe Czytanie ma na celu podtrzymanie zainteresowania literacką klasyką.

Para prezydencka na ten rok zaproponowała czytanie polskich nowel. W poniedziałek w naszej szkole czytaliśmy fragmenty „Katarynki” Bolesława Prusa. Uroczystość otworzyła Pani Dyrektor, Bożena Gwizdała, która przywitała zgromadzonych uczniów oraz przybliżyła cel spotkania oraz przewodnicząca samorządu uczniowskiego, która przeczytała list pary prezydenckiej. Tuz przed lekturą noweli została wyświetlona prezentacja multimedialna, z której uczniowie mogli się dowiedzieć co to jest katarynka, poznać jej historię oraz budowę. Na końcu wysłuchaliśmy brzmienia katarynki. Uczniowie klasy V przygotowali się wzorowo do akcji wcielając się w role Pana Tomasza, niewidomej dziewczynki i jej mamy. Później fragment noweli „Dym” M. Konopnickiej odczytała Pani Dyrektor, niestety czas szybko minął i nasza akcja musiała zostać przerwana. Za rok zapraszamy na wspólne czytanie „Balladyny” J. Słowackiego.

Inicjatywa Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: „Trylogię” Henryka Sienkiewicza oraz „Lalkę” Bolesława Prusa. W 2016 roku czytano „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, w 2017 roku „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, a w 2018 roku – „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego

Utworzono dnia 21.09.2019, 20:02