Utworzono dnia 16.11.2022

W obecnym roku szkolnym 2022/2023  nasza szkoła pozyskała środki na działalność i wyposażenie biblioteki szkolnej  w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa  jest programem uchwalonym na lata 2021-2025 przez Radę Ministrów w celu poprawy stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmacnianie  roli bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego, stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy.

Otrzymane przez szkołę  środki, finansowe przeznaczone  zostały na na zakup części lektur szkolnych a przede wszystkim  nowości wydawniczych . Do sporządzenia listy książek do zakupu skorzystaliśmy z  sugestii uczniów, ktorzy przez miesiąc wrzesień mogli zgłaszać swoje propozycje, umieszczając karteczki z wybranymi tytułami w skrzynce propozycji "Chętnie przeczytam" . Dzięki pozyskanym pieniądzom możliwa stała się także  modernizacja  pomieszczeń bibliotecznych i  zakup wyposażenia  w postaci regałów na ksiązki. W planie działań  związanych z realizacją  programu ujęto  szereg aktywności uczniów i nauczycieli,  promujących również  czytelnictwo nie tylko wśród ucziów szkoły, ale także wśród rodziców.  Można do nich zaliczyć:

• Utworzenie bazy książek do zakupu, wybranych przez dzieci i młodzież

„Lista bestsellerów książkowych mojej biblioteki

• .Konkursy literackie i plastyczne, fotograficzne i filmowe promujące czytelnictwo.
  • Kawiarenka Literacka - cykl spotkań promujących zakupione książki
  • Wystawy i kiermasze książek- współpraca z księgarniami i hurtowniami taniej książki (TULISZKÓW)
  • Z książką w tle - spotkania autorskie z twórcami literatury dziecięcej i młodzieżowej
  • Akcja „Przerwa z książka”,
  • Udział w projektach i programach promujących czytelnictwo.
  • Akcja- „czytanie przedszkolakom”.
  • Dni biblioteki
  • Dni książki
  • Artykuły na stronie internetowej szkoły i w prasie lokalnej
  • Gazetki ścienne
  • Lekcje biblioteczne
  • Ogólnopolska Akcja - Narodowe  Czytanie
  • Wpływ czytania na rozwój intelektualny dzieci - warsztaty dla rodziców
  • Wycieczka do Biblioteki Publicznej  oraz Centrum Dziedzictwa  Kulturowego w Chmielniku.
  • Udział w projektach i programach organizowanych przez Bibliotekę Publiczną w Chmielniku – DKK Dyskusyjny Klub Książki, Klub Kodera, Lekcje biblioteczne, zajęcia biblioterapeutyczne, Noc w bibliotece, Wakacje i ferie w bibliotece)
  • Współpraca ze szkołami z terenu gminy Chmielnik – konkursy, projekty, programy, wymiana książek
  • Akcja dla rodziców – uwolnij książkę
  • Współpraca ze Stowarzyszeniem NASZA WOLA z Woli Rafałowskiej- spotkanie z autorami cyklu publikacji „Z historii naszej wsi”

Zważywszy na to , że „ W dzisiejszych czasach książki nie mają łatwego życia. Muszą konkurować z telewizją, Internetem, grami komputerowymi, telefonem oraz innymi źródłami rozrywki. Mimo to mają szerokie grono zwolenników- przecież z nimi nie można się nudzić”.

Sięgajmy po książki, bo one przenoszą nas do innego świata, pozwalają poznać nowe postacie, dowiedzieć się nowych rzeczy. Czytanie daje nam ogromną satysfakcję i odpoczynek, wytchnienie i tak potrzebną współczesnej młodzieży ciszę, zwłaszcza po zbyt długim korzystaniu z telefonu, Internetu, telewizji. Książki oferują nam świetną zabawę, zabijają nudę, wciągają w świat emocji – począwszy od strachu do wzruszenia.

Bibliotekarz - Małgorzata Gryndys

Utworzono dnia 16.11.2022, 18:12

• Utworzenie bazy książek do zakupu, wybranych przez dzieci i młodzież

„Lista bestsellerów książkowych mojej biblioteki

• Kawiarenka Literacka - cykl spotkań promujących zakupione książki
  • Akcja „Przerwa z książka”,
  • Udział w projektach i programach promujących czytelnictwo.
  • Akcja- „czytanie przedszkolakom”.
  • Dni biblioteki
  • Dni książki