Order uśmiechu

Utworzono dnia 15.10.2019

25 września w naszej szkole po raz pierwszy obchodziliśmy Dzień Orderu Uśmiechu. Robiliśmy pamiątkowe zdjęcia w ramce, były gry i zabawy oraz picie cytryny. Nasze uśmiechy możecie zobaczyć na zdjęciach. Koordynatorkami tego wspaniałego dnia były panie: Anna Trzeciak, Mariola Ruszel, Natalia Dziadosz-Wójcik oraz Ewa Żukowska-Śliwa.

A poniżej kilka informacji o samym święcie i jego początkach.

Kto i kiedy wymyślił Order Uśmiechu?

Na pomysł nadawania Orderu Uśmiechu wpadła w 1968 r. redakcja „Kuriera Polskiego. Inspiracją był wywiad z Wandą Chotomską z okazji 5-lecia dobranocki dla dzieci "Jacek i Agatka", gdzie pisarka opowiedziała o chłopcu ze szpitala rehabilitacyjnego pod Warszawą, który chciał wręczyć Jackowi medal. Dziennikarka prowadząca wywiad przekazała pomysł do redakcji gazety. Tam narodził się pomysł stworzenia odznaczenia. Miało być ono  przyznawane dorosłym, którzy są wzorem do naśladowania, prowadzą działalność ratującą dzieciom życie, a co najważniejsze przynoszą im radość.

Kto jest autorem projektu Orderu Uśmiechu?

Redakcja ogłosiła konkurs na projekt orderu uśmiechu, spośród ponad 44 tysięcy prac jury wybrało projekt dziewięcioletniej Ewa Chrobak z Głuchołaz. Od talerzyka i szklanki odrysowała słońce, do którego ręcznie dorysowała nierówne promienie. Do rozpatrywania licznych wniosków napływających od dzieci powołano specjalną komisję pod nazwą Kapituła Orderu Uśmiechu. Pierwszą przewodniczącą została pisarka Ewa Szelburg-Zarembina.

Kawalerem z legitymacją nr 1 został prof. Wiktor Dega, światowej sławy chirurg ortopeda z Poznania, któremu tysiące dzieci zawdzięczało zdrowie. W czasie dekoracji był pasowany czerwoną różą i musiał z uśmiechem wypić puchar kwaśnego soku z cytryny. Ta ceremonia obowiązuje do dziś. Kandytat musi również przyrzec przed dziećmi i członkami Kapituły „być zawsze pogodnym i radość dzieciom przynosić”.

Podczas uroczystości kanclerz Kapituły Orderu Uśmiechu  zaznaczył, że „Orderu Uśmiechu nie dostaje ten, kto się uśmiecha, ale ten kto potrafi uśmiech wyzwalać na twarzach innych osób, co Piotr Fronczewski na pewno potrafi.”

Do grona Kawalerów Orderu Uśmiechu należą m.in. papież Jan Paweł II, przywódca buddyjski Dalajlama XIV, ks. Jan Twardowski, Matka Teresa z Kalkuty, Steven Spielberg, Oprah Winfrey, Astrid Lindgren, Joanne Rowling, Ewa Szelburg-Zarembina, Ludwik Jerzy Kern, ks. Jan Twardowski, Jacek Kuroń, Marek Kotański, królowa Szwecji Sylwia, król Arabii Saudyjskiej Abdullah bin Abdulaziz Al Saud, prof. Zbigniew Religa, Nelson Mandela.

Order uśmiechu

Utworzono dnia 28.10.2019, 20:18

A poniżej kilka informacji o samym święcie i jego początkach.

Kto i kiedy wymyślił Order Uśmiechu?

Kto jest autorem projektu Orderu Uśmiechu?