PRZEGLĄD KOLĘD I PASTORAŁEK 2017r.

Utworzono dnia 24.01.2018

Po raz kolejny w naszej szkole odbył się Przegląd Kolęd i Pastorałek,

Na wstępie spotkania pani Zosia Puterla zapoznała wszystkich z różnicą między kolędą a pastorałką.

Pastorałka to pieśń lub piosenka związana z tradycją bożonarodzeniową, ale może być śpiewana w dowolnym czasie. Możemy to robić według własnego uznania w okresie nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia i jakiś czas po świętach.

Kolędy to pieśni kościelne sławiące Boże Narodzenie i śpiewamy je od mszy urodzinowej o północy 24 grudnia – Pasterkiaż do 2 lutego, czyli Święta Matki Boskiej Gromnicznej.

Ciekawostką niewątpliwie będzie informacja, że „królowa” polskich kolęd: „Bóg się rodzi, moc truchleje…” jest śpiewana do melodii poloneza.

Kolęda mówi o narodzeniu Pana, zaś pastorałka – raczej o tym, co towarzyszy Świętom Bożego Narodzenia (nastrój, zwyczaje...). Upraszczając: kolęda to pieśń religijna, pastorałka - świecka. Pastorałką dawniej była nazywana zwykła pieśń pastersk

Dlaczego Przegląd a nie Konkurs?

W przeglądzie nie ma przegranych, nagrodzony zostaje każdy uczestnik, który zaprezentuje utwór. W konkursie zwyciężają tylko najlepsi i ci otrzymują nagrody.

W naszym Przeglądzie udział wzięło wielu uczestników: dzieci z przedszkola 0A i 0B. oraz uczniowie klas I-III. Wszyscy starali się pięknie zaśpiewać lub zagrać przygotowaną kolędę czy pastorałkę. Rodzice dzieci występujących zadbali o to, by ich „pociechy” wystąpiły w pięknych strojach, na przykład ludowych.

Umiejętność gry na keyboardzie zaprezentowali Adam Miękisz i Franek Murias z grupy sześciolatków i Gabryś Ostrowski z klasy II. Wszyscy wykonawcy pięknie grali, jednak najwięcej braw zdobył Franek Murias.

Brajan Buczek grał na gitarze i śpiewał kolędę „Cicha noc”. Występ Brajana również wszystkim się bardzo podobał.

Kolejnym punktem spotkania były występy dzieci (indywidualnie, dwójkami lub trójkami), które śpiewały swoją kolędę lub pastorałkę.

Każda też klasa przygotowała i zaprezentowała wspólną, klasową kolędę lub pastorałkę.      Oto one:

Klasa I:              kolęda „Jingle bells”,

Klasa II:            pastorałka „Grudniowe noce”,

Klasa III            kolęda: „Teraz śpij Dziecino mała”.

Na zakończenie, jak to na przegląd przystało, każdy uczestnik otrzymał nagrodę: coś słodkiego – lizak z gumą w środku oraz coś pamiątkowego – długi ołówek, którym będzie długo pisał i długo wspominał „Przegląd Kolęd i Pastorałek” z 2017 r.

Organizator: Zofia Puterla

Przegląd kolęd i pastorałek 2017r.

Utworzono dnia 24.01.2018, 12:41

Po raz kolejny w naszej szkole odbył się Przegląd Kolęd i Pastorałek,

Pastorałka to pieśń lub piosenka związana z tradycją bożonarodzeniową, ale może być śpiewana w dowolnym czasie. Możemy to robić według własnego uznania w okresie nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia i jakiś czas po świętach.

Kolędy to pieśni kościelne sławiące Boże Narodzenie i śpiewamy je od mszy urodzinowej o północy 24 grudnia – Pasterki – aż do 2 lutego, czyli Święta Matki Boskiej Gromnicznej.

Ciekawostką niewątpliwie będzie informacja, że „królowa” polskich kolęd: „Bóg się rodzi, moc truchleje…” jest śpiewana do melodii poloneza.

Dlaczego Przegląd a nie Konkurs?

Klasa I:              kolęda „Jingle bells”,

Klasa II:            pastorałka „Grudniowe noce”,

Klasa III            kolęda: „Teraz śpij Dziecino mała”.

Organizator: Zofia Puterla

Grudzień 2018