Szkolne obchody Stulecia Niepodległości Polski

Utworzono dnia 16.11.2018

„ (…)Ucz się kochać kraj rodzinny i to od najmłodszych lat.
Ważne, by szanować innych, byś rozumiał lepiej świat.(…)”
Refren utworu pt. „Piosenka małego patrioty”

9 listopada 2018 roku obchodziliśmy w naszej szkole najważniejsze polskie święto narodowe, związane z odzyskaniem w 1918 roku niepodległości, po 123 latach zaborów. Wszyscy uczniowie naszej szkoły nosili przypięte biało-czerwone kokardki, flagi, pojawiły się także muszki czy biało-czerwone stroje. Podkreśliło to jeszcze bardziej podniosłą symbolikę tego dnia i radość świętowania.

Uroczysta inauguracja szkolnych obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęła się od przemówienia pani Dyrektor, Bożeny Gwizdały, a następnie oglądnęliśmy przedstawienie w formie pantomimy, przygotowane przez uczniów pod opieką pani Moniki Wójcik. Występ, prezentacje poetyckie, aktorskie i wokalne, głęboko poruszyły serca słuchaczy. Metaforyczne ujęcie losów Polski i jej ostatecznego triumfu wywarło na wszystkich duże wrażenie i skłoniło do refleksji na temat trudnych dziejów naszej Ojczyzny.

Każda klasa tego dnia pokazywała przygotowane wcześniej projekty o Ojcach Niepodległości, w formie ustnych referatów, multimedialnych prezentacji i papierowych plakatów.

Klasa IV przygotowała na przykład prezentację multimedialną o Ignacym Paderewskim. Mogliśmy wysłuchać oryginalnego nagrania, w którym Paderewski mówił i przekonywał, że nie zginie Polska, że będzie trwać na wieki. Wysłuchaliśmy także kilku utworów napisanych przez Padi’ego, jak nazywany był Paderewski w Stanach Zjednoczonych. Były także prezentacje o Józefie Piłsudskim, Wincentym Witosie, Ignacym Daszyńskim, Wojciechu Korfantym czy Romanie Dmowskim. Zarówno prezentacje, jak i okolicznościowe stroje uczniów podlegały ocenie w ramach międzyklasowego konkursu.

O godzinie 11.11 odśpiewaliśmy Hymn, Mazurka Dąbrowskiego, przyłączając się w ten sposób do ogólnopolskiej akcji “Rekord dla Niepodległej”, a potem udaliśmy się w podróż po Polsce dzięki przedstawieniu „Z Wisłą przez kraj ojczysty”, który przygotowała klasa czwarta pod opieką pani Ewy Żukowskiej-Śliwy. Przedstawienie zwieńczył morał: „Cudze chwalicie, swego nie znacie… Teraz już wiecie, co posiadacie!”.

Ostatnim punktem programu był quiz o Polsce. Każda klasa wytypowała pięciu reprezentantów, którzy odpowiadali na pytania o naszym kraju, o zabytkach, wydarzeniach historycznych czy geograficznych i przyrodniczych ciekawostkach. Uczniowie byli świetnie przygotowani i okazało się po podliczeniu punktów, że mamy dwie zwycięskie drużyny: klasę czwartą i ósmą. Jury zgodnie zdecydowało, że należy nagrodzić obydwie. Nagrodą główną był tydzień bez zadań domowych. W oczekiwaniu na wyniki turnieju uczniowie obejrzeli film - animowaną historię Polski - który przypomniał dzieje naszego narodu, od Piastów, aż po czasy współczesne.

Intensywne przygotowania do tego dnia oraz sama uroczystość stały się cenną lekcją patriotyzmu dla nas wszystkich.  Wszechobecne biało - czerwone barwy emanowały radością i poczuciem narodowej dumy.

Szkolne obchody Stulecia Niepodległości Polski

Utworzono dnia 19.11.2018, 14:24

„ (…)Ucz się kochać kraj rodzinny i to od najmłodszych lat.
Ważne, by szanować innych, byś rozumiał lepiej świat.(…)”
Refren utworu pt. „Piosenka małego patrioty”

O godzinie 11.11 odśpiewaliśmy Hymn, Mazurka Dąbrowskiego, przyłączając się w ten sposób do ogólnopolskiej akcji “Rekord dla Niepodległej”, a potem udaliśmy się w podróż po Polsce dzięki przedstawieniu „Z Wisłą przez kraj ojczysty”, który przygotowała klasa czwarta pod opieką pani Ewy Żukowskiej-Śliwy. Przedstawienie zwieńczył morał: „Cudze chwalicie, swego nie znacie… Teraz już wiecie, co posiadacie!”.