Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast

Wycieczka klas 8

Utworzono dnia 13.10.2021

22 września uczniowie klas 8 wraz z opiekunami wzięli udział w wycieczce edukacyjnej do Markowej i Łańcuta.

Pierwszym celem zwiedzania było Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów w Markowej. Uczniowie pod kierunkiem Przewodnika mieli możliwość obejrzenia wystawy stałej muzeum oraz pogłębienia swojej wiedzy o rzeczywistości okupacyjnej na ziemiach polskich w trakcie II wojny światowej. Uczestnicy w pełnym skupieniu wysłuchali opowieści o tragicznym położeniu ludności żydowskiej oraz polskiej w tym czasie. Znając tło tych wydarzeń  mogli głębiej dostrzec heroizm tych Polaków, którzy - tak jak zamordowana 24 marca 1944 r. rodzina Ulmów z Markowej - z narażeniem życia nieśli pomoc Żydom w czasie niemieckiej okupacji.

Po ponad godzinnym pobycie w muzeum pojechaliśmy do Łańcuta, gdzie była krótka  przerwa  na mały posiłek w jednej z lokalnych pizzerii. Po niej udaliśmy się z wizytą do synagogi w Łańcucie, gdzie oczekiwał na nas jej opiekun. Synagoga pochodzi z XVIIIw., jej budowę sfinansował Stanisław Lubomirski, protektor Żydów w Łańcucie. Przetrwała czasy II wojny i obecnie służy jako muzeum judaistyczne. Synagoga ta jest jednym z najcenniejszych zabytków żydowskiej architektury sakralnej w Polsce.

Wszystkich uczestników wycieczki w zachwyt wprawił zarówno piękny wystrój sali modlitewnej jak i bardzo ciekawe  opowieści naszego Przewodnika o judaizmie, symbolice poszczególnych przedmiotów, wizerunków ukazanych na dekoracjach ściennych. Jego wspomnienia ze spotkań z ludźmi, którzy po latach wracają z różnych miejsc świata, aby poznać swoje rodzinne korzenie na długo pozostaną w naszej pamięci.

Dzięki tej wycieczce jej uczestnicy mogli nie tylko pogłębić swoją wiedzę o tragicznych losach żyjących tu ludzi w czasie II wojny, ale dowiedzieli się również o wielokulturowości naszych terenów sprzed okresu II wojny, mogli poznać bogactwo tradycji, zwyczajów naszych żydowskich sąsiadów.

Wycieczka klas 8

Utworzono dnia 13.10.2021, 21:59