Wycieczka szkolna – Ojcowski Park Narodowy „Na królewskich ścieżkach”

Utworzono dnia 01.07.2019

14 czerwca uczniowie klas piątych oraz szóstej pod opieką p. Małgorzaty Jaworskiej, p. Moniki Wójcik, p. Anny Habaj oraz p. Joanny Stodolak udali się na jednodniową wycieczkę do Ojcowskiego Parku  Narodowego.  Trasa  wyprawy prowadziła przez Jerzmanowice, Ojców  i Pieskową Skałę. W Jerzmanowicach mogliśmy nieco odpocząć od upałów zagłębiając się w czeluście Jaskini Nietoperzowej w poszukiwaniu śladów nietoperzy zamieszkujących ją licznie od jesieni do wiosny. W Ojcowie odbyliśmy spacer piękną doliną Prądnika, zwiedziliśmy ruiny zamku królewskiego z XIV w., podziwialiśmy ciekawe formy skalne: Bramę Krakowską, Igłę Deotymy, mogliśmy się również ochłodzić przy Źródle Miłości. Ostatnim etapem naszej wycieczki była Pieskowa Skała, gdzie zwiedziliśmy zabytkowy zamek z XIV w. wybudowany za panowania Kazimierza Wielkiego jako  element łańcucha  obronnych Orlich Gniazd. Zamek otacza piękny park krajobrazowy, a w pobliżu znajduje się  ciekawa forma skały wapiennej zwana Maczugą Herkulesa, którą również mogliśmy dotknąć. Wycieczka dostarczyła uczestnikom wielu niezwykłych wrażeń: mogli podziwiać niezwykłe osobliwości przyrody Ojcowskiego Parku Narodowego,  pogłębić swoją wiedzę z zakresu historii Polski, odpocząć w pięknym plenerze  integrując się ze swoimi rówieśnikami. Z pewnością pozostanie na długo w  pamięci wszystkich uczestników.

Ojców: spacer doliną Prądnika, Igła Deotymy, Brama Krakowska, Źródło Miłości, Muzeum Przyrodnicze O.P.N., ruiny zamku królewskiego (XIV w.), Kaplica na wodzie

Pieskowa Skała: zabytkowy zamek i park, Maczuga Herkulesa

Jerzmanowice: Jaskinia Nietoperzowa

Wycieczka szkolna – Ojcowski Park Narodowy „Na królewskich ścieżkach”