Wyjazd klas VI - VIII do teatru i muzeum

Utworzono dnia 18.02.2020

11 lutego 2020  r. odbyła sie wycieczka o charakterze literacko - historycznym do Rzeszowa. Uczestnikami wyjazdu byli uczniowie klas VIa, VIb, VII i VIII, pod opieką pani Moniki Wójcik, pani Joanny Stodolak i pani Anny Habaj.

Pierwszym punktem programu tego wyjazdu było obejrzenie teatralnego spektaklu w wykonaniu aktorów Teatru Współczesnego w Krakowie, na scenie auli Uniwersytetu Rzeszowskiego. Sztuka zrealizowana została na podstawie znanego dramatu Adama Mickiewicza pt. "Dziady cz. II", który należy do kanonu lektur dla siódmej i ósmej klasy. Atmosfera pełna grozy i tajemniczości, doskonale zagrane postaci Guślarza i wywoływanych duchów, zrobiły na widzach duże wrażenie.

Po spektaklu i posiłku w pobliskiej galerii, autokar zawiózł nas do centrum Rzeszowa. Tam odwiedziliśmy Muzeum Okręgowe w Rzeszowie i wzięliśmy udział w dwóch lekcjach tematycznych z podziałem na grupy. Głównie chłopcy zainteresowani byli warsztatami pt. Szabla i pancerz. Opowieści sarmackie o husarii, Sobieskim i odsieczy wiedeńskiej, gdzie dowiedzieli się: czym była husaria? Po co husarzowi skrzydła i ile ważyła jego zbroja? Dlaczego król Jan III Sobieski ruszył z wojskiem polskim pod Wiedeń? Podczas warsztatów można było przymierzyć prawdziwy hełm husarski, chwycić za broń  i pstryknąć pamiątkową fotkę.

Druga cześć grupy uczestniczyła w zajęciach pt. Wokół baroku, które przybliżyły uczestnikom złożoność kultury i sztuki baroku, światopogląd, mentalność i obyczajowość. Tu mogły zrobić wrażenie niezwykłe dzieła sztuki tamtego okresu.

Tak minął dzień poza szkołą, ale wypełniony aktywnymi lekcjami, które poszerzały naszą wiedzę, pobudzały wrażliwość w odbiorze sztuki teatralnej oraz uczyły szacunku dla dziedzictwa narodowego i kulturowego.