7 rocznica nadania imienia Szkole

Dzień Patrona 2016

Utworzono dnia 13.10.2016, 20:24

Od 10 października 2009r. patronem naszej szkoły jest wspaniały człowiek – św. Maksymilian Maria Kolbe. W Jego życiu w sposób dosłowny zrealizowały się słowa Jezusa: „Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich”(J 15, 13). Św. Maksymilian: pokorny, bardzo mądry, odważny, pełen wiary w Boga, rozpalony miłością, gorliwością ewangelizacyjną i misyjną kapłan, franciszkanin, oddał swoje życie, by ocalić życie ojca rodziny – Franciszka Gajowniczka. Mając więc za patrona człowieka tak wielkiego formatu, staramy się, aby każdy 10 dzień października był wielkim szkolnym świętem. To święto już od kilku lat przeżywamy poza szkołą. Odwiedzamy zgodnie z tradycją różne, ciekawe miejsca związane z nasza diecezją i nie tylko. Są to miejsca kultu, miejsca związane z innymi, wspaniałymi ludźmi, którzy dla nas chrześcijan są wzorami do naśladowania w różnych aspektach życia. Inspiracją do takiego świętowania Dnia Patrona Szkoły jest dla nas sam Maksymilian, który przecież wiele lat spędził na misjach poznając inne, nowe miejsca, kultury i ludzi. Nie inaczej było w tym roku.

Otóż tegoroczny Dzień Patrona Szkoły przeżyliśmy w Zabawie. Odwiedziliśmy Sanktuarium bł. Karoliny Kózki. Dziewczyny, która jest niezwykle piękną postacią. Przeżyła zaledwie 17 lat oddając życie w obronie czystości, zabita przez rosyjskiego żołnierza. Jest patronką dzieci i młodzieży, patronką Ruchu Czystych Serc, Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży oraz drugą patronką Diecezji Rzeszowskiej. Ma ona wiele wspólnego z naszym patronem św. Maksymilianem. Oboje walczyli o czystość serca, by być jak najbliżej Pana Boga, by nie plamić serca grzechem, oboje mieli wielką wiarę, ducha modlitwy, miłość do Boga i drugiego człowieka, oboje oddali swoje życie – zostali męczennikami. Oboje pięknie pokazali, że w życiu o wiele bardziej niż o skarby tego świata, chodzi o NIEBO.

W Sanktuarium w Zabawie, które leży niedaleko Tarnowa, uczestniczyliśmy wspólnie w Eucharystii. Oprawę liturgiczną i muzyczna przygotowali oczywiście uczniowie. Potem usłyszeliśmy piękną historię życia bł. Karoliny przedstawioną ustami i słowami naszego przewodnika. Było też coś dla ciała – czyli smaczny, ciepły a dokładnie, smażony posiłek. Mogliśmy także kupić wiele pamiątek związanych z bł. Karoliną, co też uczyniliśmy. W końcu pełni radości wróciliśmy do szkoły, a potem do swoich domów. Za kolejny piękny, świąteczny Dzień Patrona Szkoły Bogu niech będą dzięki.

Ks. Krzysztof Szot