NARODOWE CZYTANIE

Utworzono dnia 16.09.2020, 08:20

Pierwsze dni nowego roku szkolnego w naszej szkole tradycyjnie spędziliśmy na przygotowaniach do udziału w ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie. Jest to doskonała okazja do promowania czytelnictwa, zwłaszcza polskiej literatury. Tym razem bohaterem całego przedsięwzięcia był dramat Juliusza Słowackiego "Balladyna". Książka należy do kanonu lektur przeznaczonych dla klas VII - VIII, ale młodsi uczniowie z klasy IV, V i VI również chętnie się z nim zapoznali. Ze względu na bezpieczeństwo uczniów, związane z pandemią Covid-19, tym razem wspólne czytanie odbyło się w ramach lekcji j. polskiego w poszczególnych oddziałach. Uczniowie sami czytali, ale także wysłuchali interpretacji polskich aktorów. Poznali sylwetkę autora i bohaterów dramatu, niektórzy mieli też okazję oglądać rękopis dzieła w wirtualnych zbiorach Biblioteki Narodowej. Mimo niełatwej stylistyki dramatu, niewątpliwie dla niektórych była to zachęta do kontynuacji tej lektury w domowym zaciszu, zwłaszcza dla tych uczniów, którzy przygotowują się do omawiania dzieła Słowackiego. Jak zawsze uczestnicy otrzymali pamiątkowe stemple, przybite pieczęcią przysłaną z Kancelarii Prezydenta RP, na egzemplarzach "Balladyny" i w zeszytach.