Utworzono dnia 14.09.2021, 22:23

Podczas dziesiątej, jubileuszowej edycji Narodowego Czytania, została odczytana w naszej szkole, jak i w całej Polsce, „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. Akcja organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Gabriela Zapolska napisała „Moralność pani Dulskiej” jesienią 1906 roku na zamówienie. Utwór bardzo szybko stał się popularny i jest uważany za jedno z najważniejszych osiągnięć twórczych pisarki. Dzieło cechuje komizm, bogactwo obserwacji obyczajowych, a zwłaszcza silna wymowa społeczna. Uczniowie klasy VIII a i VIII b wspólnie z panią Moniką Wójcik, przedstawili zgromadzonym postać autorki oraz główne przesłanie moralne, a potem odczytali fragmenty dramatu. Dzień ten połączony był także w naszej szkole z akcją Samorządu Uczniowskiego „…mieszczański kapelusz”, dlatego większość z nas miała na głowie to nakrycie. Pomysłodawczyni akcji, pani Mariola Ruszel, zadbała, aby wydarzenie to było także ukłonem w stronę autorki, która bardzo dbała, aby ten element garderoby był uwieńczeniem stylizacji. Po odczytaniu oryginalnego fragmentu dramatu, klasa VII pod opieką pani Ewy Żukowskiej-Śliwy, przygotowała współczesną scenkę z życia pani Dulskiej. Okazało się, że utwór ten napisany tak dawno, ciągle jest aktualny i zmusza nas do refleksji nad hipokryzją i (nie)moralnością. Wśród obecnych nie mogło zabraknąć Pani Dyrektor, Agnieszki Bajdy, która podzieliła się z nami swoimi przemyśleniami na temat utworu, a także zaprezentowała niezwykły, finezyjny kapelusik. W przyszłym roku czeka nas zmierzenie się z utworem Adama Mickiewicza „Ballady i romanse”.