Akcja Żonkile

Utworzono dnia 24.04.2023

19 kwietnia przypadła 80 rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, zorganizowało  akcję społeczno-edukacyjną Żonkile, do której przyłączyła się również nasza szkoła. Symbolem tej akcji jest żonkil ponieważ ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył powstanie, co roku 19 kwietnia składał właśnie te kwiaty  pod Pomnikiem Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żonkilami.

Akcji  towarzyszyło hasło "Łączy nas pamięć", które podkreśla  znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami.

Pamiętając o bohaterach tamtego wydarzenia, nasza szkoła uczestniczyła w różnych działaniach: członkowie Szkolnego Koła Wolontariatu przygotowali kilkadziesiąt papierowych żonkili, które rozdawali członkom szkolnej społeczności, przeprowadzili również akcję informacyjna o wydarzeniu.  Uczniowie w klasach starszych 5 - 8 oraz gromada zuchowa uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych poświęconych powstaniu w getcie, z wykorzystaniem materiałów filmowych i słuchowisk przygotowanych przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Akcja Żonkile

Utworzono dnia 24.04.2023, 21:05

19 kwietnia przypadła 80 rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, zorganizowało  akcję społeczno-edukacyjną Żonkile, do której przyłączyła się również nasza szkoła. Symbolem tej akcji jest żonkil ponieważ ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył powstanie, co roku 19 kwietnia składał właśnie te kwiaty  pod Pomnikiem Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi żonkilami.

ZAŁĄCZNIKI:

• Plakat