Działania Gromady Zuchowej

Utworzono dnia 27.12.2022

Od października w naszej szkole wznowiła działalność Gromada Zuchowa „Kwiaty Paproci”. Uczestniczy w niej 25 uczniów z klas I-III, którzy spotykają się cyklicznie co drugi czwartek po zajęciach szkolnych. W czasie spotkań dzieci bawią się, uczą i pracują w czterech zastępach, którym przewodzą zastępowe. Zuchy zgodnie z metodyką pracy harcerskiej uczą się współpracy, odpowiedzialności, zaradności, pracowitości, rozwijają postawy patriotyczne, empatię, przedsiębiorczość i kreatywność. Od początku spotkań towarzyszą Gromadzie: śpiew, zabawy ruchowe, plastyczno-techniczne, działania praktyczne. Zuchy uczą się piosenek i pląsów zuchowych, poznają historię skautingu w Polsce, znają Prawa Zucha oraz symbolikę znaczka zuchowego. Dzieci aktywnie uczestniczyły w harcerskiej zbiórce zniczy, odwiedziły cmentarz parafialny w Chmielniku, gdzie zapaliły symboliczne światełka na opuszczonych grobach oraz upamiętniły bohaterów walczących na naszych terenach podczas II wojny światowej. Rozwijając postawy patriotyczne, Zuchy brały udział w lekcji historii oraz przygotowywały się do upamiętnienia rocznicy odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę – wystąpiły całą Gromadą w Przeglądzie Pieśni Patriotycznych z „Koncertem dla Niepodległej”. Podsumowaniem kilkutygodniowej pracy dzieci, było uroczyste złożenie Obietnicy Zucha w obecności Pani Dyrektor, Pań wychowawczyń, kolegów i koleżanek z kl. I-III oraz oficjalne umundurowanie i otrzymanie Znaczka Zucha.

opiekun Gromady Zuchowej – M. Jaworska

Działania Gromady Zuchowej