Dzień Ziemi 2023 „ZMIANA ZACZYNA SIĘ OD DZIAŁANIA”

Utworzono dnia 26.04.2023

22 kwietnia obchodzimy Święto Ziemi. Po raz pierwszy Dzień Ziemi obchodzono w Stanach Zjednoczonych w 1970 roku. W ten sposób ludzie, którym nie były obojętne losy naszej planety, chcieli wyrazić protest przeciwko dalszemu niszczeniu oblicza Matki – Ziemi.

Każdego roku dołączamy i my do przyjaciół naszego globu i wspólnie z nimi walczymy o nasz dom. Ochrona środowiska jest bardzo ważna. Rok w rok niezmiernie bogata przyroda staje się uboższa. Niektóre gatunki roślin i zwierząt możemy dzisiaj podziwiać już tylko na obrazkach. Wielu gatunkom grozi wyginięcie. Jest to następstwem często nieprzemyślanych działań człowieka. Okazuje się, że zniszczenia dokonane w przyrodzie przez człowieka zaczynają zagrażać samemu człowiekowi.

W piątek 21 kwietnia obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Ziemi.
W tym dniu dla uczniów z klas 1-3 odbyły  się  warsztaty związana z ochroną środowiska. Natomiast uczniowie klas starszych od 4-8 brali udział w akcjach ekologicznych. Ubrani byliśmy na kolor zielony, nie świeciliśmy świateł klasach i szkolnych korytarzach. Każda klasa mogła w tym dniu spędzić czas na świeżym powietrzu, podczas jednej wybranej lekcji. Uczniowie wykonali klasowe laurki dla Matki Ziemi i przygotowali klasowe gazetki z okazji tego dnia. Na zakończenie uczniowie posadzili rośliny doniczkowe i stworzyli w klasach „ zielone płuca”. Musimy pamiętać , że „ZMIANA ZACZYNA SIĘ OD DZIAŁANIA”.  Prezentacje z udziałem naszych uczniów, filmy o treściach ekologicznych uzmysłowiły wszystkim uczestnikom spotkania, jak bardzo nasza planeta jest zagrożona zagładą.

„Ziemia byłaby oazą piękna i spokoju, gdyby nie my – ludzie. Zadymiliśmy ją, zaśmieciliśmy, niszczymy zieleń, zatruwamy wodę i glebę, nie pozwalając żyć roślinom, zwierzętom i sobie.

Pragniemy mieć swój udział w ochronie środowiska, w którym żyjemy. Jesteśmy jego częścią i chroniąc je przed zagładą, gwarantujemy sobie lepsze zdrowie, a nawet życie. Kochamy naszą Ziemię, na której rośniemy i która nas żywi.

Miało też miejsce rozstrzygnięcie konkursu literacko- ekologicznego na wiersz/ rymowankę o tematyce przyrodniczej.  W konkursie wzięło udział 9 uczniów z klas 1-3, napisali przepiękne wiersze, które prezentowali w trakcie spotkania. Wszyscy autorzy nagrodzeni zostali pamiątkowymi dyplomami i książkami.

Dzień Ziemi 2023 „ZMIANA ZACZYNA SIĘ OD DZIAŁANIA”

Utworzono dnia 26.04.2023, 18:49

W piątek 21 kwietnia obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Ziemi.