Spotkanie z kulturą ludową

Utworzono dnia 11.05.2023
W związku z obchodzonymi początkiem maja świętami państwowymi, dzieci z klas 1-3 miały okazję jeszcze bardziej poznać swoją małą ojczyznę- kulturę ludową naszego rzeszowskiego regionu.

Dzieciom zaprezentowany został rzeszowski strój ludowy damski oraz męski, omówione zostały poszczególne ich elemeny. Niektóre z nich mają ciekawe nazwy, np. kapelusz męski to kania, a dolna część gorsetu damskiego to tzw. tacki.

Z niektórymi elementami wiążą się również ciekawostki, np. bogaci rzeszowianie chcąc pokazać swoją majętność obszywali środek kapelusza czerwonym materiałem w taki sposób, aby było widać kolor, a korale kobiety otrzymywały zazwyszaj w posagu ślubnym.

Najciekawszą częścią spotkania była możliwość przymierzenia strojów, które jak przekonały się dzieci składały się z wielu warstw. Spotkaniu towarzyszył również pokaz filmów rzeszowskich tańców ludowych.

Dzieci przekonały się jak wiele trudu i pracy trzeba włożyć w wykonanie poszczególnych elementów, zapamiętały wiele nowych i trudnych nazw, a kultura ludowa wzbudziła w nich wiele ciekawości i radości.

Spotkanie z kulturą ludową

Utworzono dnia 11.05.2023, 20:02