"CZYTAM Z KLASĄ - LEKTURKI SPOD CHMURKI, EDYCJA DRUGA"
Uczniowie klasy trzeciej już po raz drugi brali udział w międzynarodowym projekcie edukacyjnym ,,Czytam z klasą - Lekturki spod chmurki’’ autorstwa Honoraty Szaneckiej. wspierającym rozwój czytelnictwa wśród uczniów klas I-III. W ramach projektu uczniowie klasy trzeciej poznali trzy lektury.
Celem projektu jest zmiana sposobu omawiania czytanych lektur szkolnych, na zaangażowaniu uczniów w aktywne działania oraz na upowszechnianiu czytelnictwa wśród dzieci poprzez atrakcyjne formy pracy z tekstem. Realizacja projektu odbywała się na zajęciach ZRAiK 2godz/tydz. przez p. Mariolę Ruszel oraz na zajęciach edukacji wczesnoszkolnej przez p. Małgorzatę Jaworską.
Projekt składał się z trzech MODUŁÓW:
I MODUŁ - od 23.09.2020r. do 21.12.2020r. – MAŁA CHMURKA W KRAINE DRZEW
II MODUŁ - od 22.12.2020r. do 20.03.2021r. – MAŁA CHMURKA W KRAINIE ŚNIEGU
III MODUŁ – od 21.03.2021r. do 21.06.2021r. – MAŁA CHMURKA W KRAINIE SŁOŃCA
W każdym z modułów zespół klasowy wybierał jedną spośród czterech zaproponowanych lektur, do której wykonywano co najmniej cztery zadania.
Podczas realizacji I modułu uczniowie wykonali następujące zadania:
Jako pierwszą lekturę przeczytaliśmy "Drzewo życzeń" Katherine Applegate. W ramach działań przygotowaliśmy lekturniki, które uczniowie systematycznie uzupełniali w okresie październik - grudzień. Jako zadanie pierwsze wykonaliśmy również gazetkę pt. ,, Czytam z klasą - edycja druga’’ oraz plakat zachęcający innych do czytania papierowych książek. Gazetka była odnawiana zgodnie z kolejnym modułem.
W ramach drugiego zadania przygotowaliśmy „Klasowy Konkurs Głośnego Czytania”. Wzięli w nim udział wszyscy uczniowie klasy 3. Uczniowie prezentowali wybrane fragmenty lektury „Drzewo życzeń”.
Kolejnym etapem w tym module było zorganizowanie przez uczniów klasy trzeciej Światowego Dnia Drzewa. Z tej okazji uczniowie klasy trzeciej przygotowali zgodnie z czytaną lekturą, swoje życzenia. Prace były wykonane dowolną techniką plastyczną. Po wykonaniu prac wspólnie udaliśmy się na spacer w ramach znalezienia dęba, czyli ,,Drzewa życzeń’’. Na miejscu każdy z uczniów przedstawił swoje marzenie, wieszając swoją ozdobę. Każda zawieszka była niepowtarzalna, a klasa trzecia wykazała się niezwykłą kreatywnością.
Ostatnie zadanie jakie wykonaliśmy odbyło się w formie zdalnej. Motywem przewodnim było zorganizowanie klasowego konkursu pt. ,,Co nam dają drzewa?’’ Konkurs miał dwie formy: plastyczną i quiz-u.
Podczas realizacji II modułu uczniowie wykonali następujące zadania:
W drugim zimowym module wybraliśmy lekturę pt. "Zaczarowana zagroda" Aliny i Czesława Centkiewiczów. W ramach działań uczniowie z dużym zaangażowaniem uzupełniali strony lekturnika. Poznaliśmy autora, badaczy, dowiedzieliśmy się wiele ciekawostek na temat warunków i życia na Antarktydzie.
Zadanie drugie skłoniło nas do zamiany klasy w śnieżną krainę na podstawie omawianej lektury. Nasze okna w sali oraz gazetkę ozdabiały papierowe pingwinki wykonane przez dzieci. Kolejnym krokiem było stworzenie zaczarowanego kącika. Każdy z uczniów wykonał eko pingwina przy użyciu materiałów wtórnych. Prace były bardzo rzetelnie wykonane a przy tym wszyscy mieli świetną zabawę.
Trzecie zrealizowane zadanie to wykonanie wspólnie plakatu w technice mieszanej promującego omawianą książkę. Praca ilustrowała okładkę do książki. W centrum kompozycji znajdował się ulubieniec uczniów ,,Elegancik’’ oraz autorzy i tytuł.
Ostatnie eko zadanie polegało na wykonaniu przez trzecioklasistów strojów promujących eko styl. Uczniowie przygotowali oryginalne ubiory z recyklingowych materiałów (worków, papieru, butelek itp.
Podczas realizacji III modułu uczniowie wykonali następujące zadania:
Klasa trzecia zakończyła swoją przygodę z projektem. W ramach ostatniego modułu przeczytaliśmy lekturę "Afryka Kazika" autorstwa Łukasza Wierzbickiego. Książka od samego początku rozbudziła w dzieciach ciekawość poznawania świata i pozwoliła przenieść się w nieznane nam dotąd miejsca.
Zadania w ostatnim module zawierały zajęcia plastyczne, czytelnicze, pisemne oraz aktorskie. Uczniowie w pięcioosobowych grupach zredagowali plan wydarzeń. Kolejnym zadaniem do tego tematu było przedstawienie przez nich wylosowanych podpunktów w wersji rysunkowej i ułożenie chronologicznie.
Następne zrealizowane zadanie to przygotowanie przez uczniów makiety Afryki z miejscami, gdzie główny bohater przebywał. Następnym plastyczno -czytelniczym krokiem w projekcie było wykonanie plakatów. Trzecioklasiści z podziałem na grupy stworzyli prace pt.: 1 – droga podróży Kazika przez Afrykę, 2 -Ogłoszenie o spotkaniu ze słynnym podróżnikiem Kazimierzem Nowakiem, 3 – Okładka do rozdziału ,, Król zwierząt’’ i zwierzęta Afryki – ciekawostki oraz 4 – pt. ,, Talizman, maska i czarodziej z wioski afrykańskiej.
Na zakończenie wielkiej dwuletniej przygody z projektem klasa trzecia zorganizowała piknik. Odbył się on pierwszego czerwca i oprócz ważnego Dnia Dziecka miał postać ekologiczną oraz czytelniczą..
Był to dla nas wszystkich czas niezwykłej przygody, zabawy i jednocześnie nauki. Poznaliśmy kilka wartościowych i pięknych książek, które już na zawsze pozostaną w naszych sercach i umysłach. Wraz z ich bohaterami przeżywaliśmy niezwykłe przygody i zabawne sytuacje. Nauczyliśmy się współpracy, otwartości, pomysłowości i systematyczności przy realizacji kolejnych zadań.