Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki Szkoła Podstawowa nr 3 im. Św. Maksymiliana Marii Kolbego w Chmielniku

3 rocznica nadania imienia Szkole

"Święty Maksymilianie spraw, byśmy żyli jak Ty..."

Od 2009 roku - 10 października to ważna data w życiu naszej szkolnej społeczności. Od tego dnia Szkoła nasza ma swego Patrona - Św. Maksymiliana Marię Kolbego. Piękny sztandar z Jego podobizną oraz duży portret na korytarzu nieustannie przypominają nam o Jego obecności wśród nas.

Najważniejsze są jednak przesłania, które wynikają z Jego ofiarnego i oddanego Bogu i ludziom życia oraz ofiara, którą złożył w obozie koncentracyjnym za drugiego człowieka.

W bieżącym roku obchodziliśmy już 3-cią rocznicę nadania naszej Szkole imienia. Jak zatem obchodziliśmy ten Dzień?

Punktem centralnym było uczestnictwo uczniow, nauczycieli i rodziców we Mszy świętej w Kościele Parafialnym w Chmielniku. Mszę św. odprawili wspólnie: ksiądz Proboszcz Mariusz Cymbała oraz ksiądz Katecheta Łukasz Ślusarczyk.  Ksiądz Proboszcz w wygłoszonej homilii nakreślił życiorys naszego Świętego i zarazem pogratulował wyboru tak znakomitego Patrona. O niecodzienną oprawę Mszy świętej zadbała pani Bogumila Jaworska przygotowując w Kościele ołtarzyk Św. Maksymiliana i wraz z panem organistą uczniów do śpiewu pieśni.

Pani Dyrektor czytała fragment Pisma Świętego, w procesji z darami do ołtarza poszli: pani Anna Habaj i pan Tomasz Bembenik wraz z uczniami: Jakubem Drągiem i Dianą Bazan. Nie zabrakło oczywiście pocztu sztandarowego, który stanowią uczniowie klasy VI: Krystian Korbecki, Paweł Nizioł, Joanna Kłusek, Kamila Dubczyk, Alicja Trzyna i Anna Zagórska.

Po powrocie do Szkoły pod tablicą Patrona została złożona biało-czerwona wiązanka kwiatów i zapalony znicz. Następnie odbyło się spotkanie w sali gimnastycznej, w czasie którego pani Dyrektor Bożena Gwizdała w swoim wystąpieniu mówiła o doniosłości "maksymalizmu" Ojca Kolbego- już Jego imię zakonne- Maksymilian- zawiera cząstkę "maksi", czyli coś dużego, wielkego, niezwykłego. A takim przecież okazało się całe życie Patrona i słusznie nazwany został Szaleńcem i Rycerzem Niepokalanej. Może być dla nas wzorem dochodzenia do celu, wierności Bogu i zawierzeniu Maryi.

Słowa pani Dyrektor zostały poparte przez przedstawienie teatralne w wykonaniu uczniów klasy VI  i klasy 0, których przygotowały panie: Elżbieta Świetk i Alicja Ziaja. W roli małego Rajmunda wystąpił Bartłomiej Hadała zaś w roli Maksymiliana Paweł Nizioł. Wzruszającą sceną był monolog Marianny Kolbe, którą odegrała Patrycja Ostrowska. W roli Matki Boskiej wystąpiła Kamila Dubczyk, w roli prowincjała Krystian Malinowski, w roli więźniów: Mateusz Krajewski i Kamil Szydełko, esesmanem był Krystian Korbecki, Franciszkiem Gajowniczkiem Jakub Drąg. W roli statystów wystąpiły: Anna Zagórska, Alicja Trzyna i Karolina Hałoń, Całość prowadziła Joanna Kłusek.

W szkolnym spotkaniu uczestniczył również ksiądz Proboszcz i przewodnicząca Rady Rodziców, pani Maria Jaworska. Dzień ten był dla całej społeczności szkolnej wielkim przeżyciem. 

3 rocznica nadania imienia Szkole

Utworzono dnia 11.08.2018, 19:08