Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki Szkoła Podstawowa nr 3 im. Św. Maksymiliana Marii Kolbego w Chmielniku

10 rocznica nadania imienia Szkole

Dzień Patrona Szkoły- wycieczka do Częstochowy

10 X - wczesnym  czwartkowym rankiem, gdy na dworze panował jeszcze zmrok,  liczna grupa uczniów naszej szkoły wraz z Panią Dyrektor, nauczycielami i kilkoma rodzicami postanowiła udać się do  Częstochowy. Chcieliśmy  w ten niecodzienny  sposób uczcić Dzień Patrona Szkoły .

Na Jasnej Górze odbywał się w tym czasie zlot uczniów szkół noszących imię Jana Pawła II.

Patronem naszej szkoły jest oczywiście św. Maksymilian Maria Kolbe.

Dlaczego więc nasza szkoła  uczestniczyła w zlocie rodziny szkół im. Jana Pawła II ? Czy coś  łączy tych dwóch wielkich świętych ze sobą?

Odpowiedź brzmi: tak.  Jan Paweł II był wielkim czcicielem o. Maksymiliana, podziwiał go za jego heroiczną miłość i oddanie Maryi.

To właśnie w tym dniu, przed laty, w 1982, Jan Paweł II kanonizował  Ojca Maksymiliana Marię Kolbego. Ojciec Święty, Jan Paweł II , tak jak święty Maksymilian oddał się w niewolę Niepokalanej, zawierzając Jej całe swoje życie i służbę Kościołowi.

 Po szczęśliwym dotarciu na miejsce pierwsze kroki skierowaliśmy do kaplicy cudownego obrazu, aby pokłonić się  Maryi.

Następnie  udaliśmy się na Mszę świętą, sprawowaną  przez bp Henryka Tomasika, krajowego duszpasterza Rodziny Szkół im. Jana Pawła II,na placu pod Szczytem Jasnej Góry.

 Pomimo, że w czasie drogi chwilami towarzyszył nam deszcz, w  Częstochowie nie spadła na nas nawet kropla z nieba.

Tego dnia, 10 tys. młodych ludzi z 250 szkół,  nauczycieli, wychowawców, dyrektorów, ponad 200 szkolnych pocztów sztandarowych stanęło przed Jasnogórskim Szczytem, by uczestniczyć w XIX Pielgrzymce Rodziny Szkół im. św. Jana Pawła II. Wśród nich był również poczet sztandarowy naszej szkoły i szkoły nr 2 z Chmielnika.

Młodsi uczniowie klas I – III świętowali wspólnie Dzień Patrona na miejscu.

Pierwszym punktem obchodów Dnia Patrona Szkoły, było wspólne spotkanie na holu głównym szkoły w ramach, którego uczestniczyliśmy w  wspólnej modlitwie oraz krótkiej akademii, podczas której została przybliżona niezwykła postać Świętego Maksymiliana Marii Kolbego.

Następnie uczniowie udali się do swoich klas,  gdzie rozpoczęła się projekcja filmu pt.” Moja katolicka rodzina. Święty Maksymilian Maria Kolbe -ewangelizacja i męczeństwo”.   Jest to opowieść o życiu, posłudze i męczeństwie św. Maksymiliana. W czasie lekcji uczniowie zapoznali się z różnymi aspektami i ciekawostkami z życia Świętego Maksymilana.

Następnie każda klasa wykonała prace plastyczne przedstawiające postać Naszego Patrona. Kolejnym ważny punktem było zapoznanie się uczniów z prasą katolicką  „Rycerz Niepokalanej” i „Mały rycerzyk”. Polskimi miesięcznikami katolickimi założonymi przez o. Maksymiliana Marię Kolbego, który był ich pierwszym redaktorem, a celem tych miesięczników było pogłębianie i umacnianie wiary.

Bardzo ważnym punktem tego dnia było zapoznanie uczniów z treścią hymnu szkoły pt. „Kochał wszystkich”, po czym ponownie wszyscy zarówno uczniowie jak    i nauczyciele zebrali się na holu głównym szkoły i uroczyście odśpiewali hymn szkoły.

Uroczystości Dnia Patrona Szkoły zakończyły się prezentacją prac plastycznych pt. „Święty Maksymilian Maria Kolbe”

 

 

Dzień Patrona Szkoły- wycieczka do Częstochowy

Dzień Patrona Szkoły- wycieczka do Częstochowy

Dzień Patrona Szkoły w klasach I –III

Dzień Patrona Szkoły w klasach I –III