Wycieczka klas 8
22 września uczniowie klas 8 wraz z opiekunami wzięli udział w wycieczce edukacyjnej do Markowej i Łańcuta.
Pierwszym celem zwiedzania było Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów w Markowej. Uczniowie pod kierunkiem Przewodnika mieli możliwość obejrzenia wystawy stałej muzeum oraz pogłębienia swojej wiedzy o rzeczywistości okupacyjnej na ziemiach polskich w trakcie II wojny światowej. Uczestnicy w pełnym skupieniu wysłuchali opowieści o tragicznym położeniu ludności żydowskiej oraz polskiej w tym czasie. Znając tło tych wydarzeń mogli głębiej dostrzec heroizm tych Polaków, którzy - tak jak zamordowana 24 marca 1944 r. rodzina Ulmów z Markowej - z narażeniem życia nieśli pomoc Żydom w czasie niemieckiej okupacji.
Po ponad godzinnym pobycie w muzeum pojechaliśmy do Łańcuta, gdzie była krótka przerwa na mały posiłek w jednej z lokalnych pizzerii. Po niej udaliśmy się z wizytą do synagogi w Łańcucie, gdzie oczekiwał na nas jej opiekun. Synagoga pochodzi z XVIIIw., jej budowę sfinansował Stanisław Lubomirski, protektor Żydów w Łańcucie. Przetrwała czasy II wojny i obecnie służy jako muzeum judaistyczne. Synagoga ta jest jednym z najcenniejszych zabytków żydowskiej architektury sakralnej w Polsce.
Wszystkich uczestników wycieczki w zachwyt wprawił zarówno piękny wystrój sali modlitewnej jak i bardzo ciekawe opowieści naszego Przewodnika o judaizmie, symbolice poszczególnych przedmiotów, wizerunków ukazanych na dekoracjach ściennych. Jego wspomnienia ze spotkań z ludźmi, którzy po latach wracają z różnych miejsc świata, aby poznać swoje rodzinne korzenie na długo pozostaną w naszej pamięci.
Dzięki tej wycieczce jej uczestnicy mogli nie tylko pogłębić swoją wiedzę o tragicznych losach żyjących tu ludzi w czasie II wojny, ale dowiedzieli się również o wielokulturowości naszych terenów sprzed okresu II wojny, mogli poznać bogactwo tradycji, zwyczajów naszych żydowskich sąsiadów.