Sala terapeutyczno – rehabilitacyjna „Trójkowy zakątek – rozwoju początek”

Utworzono dnia 22.12.2022

W czerwcu grupa nieformalna "Aktywne razem" w której skład wchodzili nauczyciele naszej szkoły jak i rodzice, pod patronatem Stowarzyszenia na rzecz rozwoju i promocji wsi Błędowa Tyczyńska „Razem” przystąpiła do realizacji inicjatywy: Sala terapeutyczno – rehabilitacyjna „Trójkowy zakątek – rozwoju początek". Projekt dofinansowany był ze środków Podkarpackich Inicjatyw Lokalnych 2021- 2023. Celem przedsięwzięcia było stworzenie miejsca do spotkań i realizacji zajęć specjalistycznych dla dzieci i uczniów z niepełnosprawnościami i społeczności lokalnej.              W ramach projektu przy naszej Szkole została utworzona  sala terapeutyczno –rehabilitacyjna „Trójkowy zakątek – rozwoju początek”. W pierwszym etapie prac został opracowany projekt, a następnie zaadaptowano i  przygotowano pomieszczenie na salę m. in. wyniesiono meble, odświeżono ściany. W kolejnym etapie dokonano zakupu sprzętu i pomocy terapeutycznych, a następnie zamontowano go. Na wyposażeniu znalazły się m. in:  materac gimnastyczny, drabinka, zestaw piłek, maty masujące, tunel,  spodek z fakturą, pełzak, gry terapeutyczne itp. We wrześniu sala została uruchomiona, a zakupiony sprzęt i pomoce terapeutyczne stanowiły bogate zaplecze metodyczne dla nauczycieli - specjalistów prowadzących zajęcia w ramach pomocy psychologiczno – pedagogicznej. Sala stanowi obecnie ważną przestrzeń do pracy, która zwiększa i poprawia funkcjonowanie uczniów i dzieci z różnymi niepełnosprawnościami z naszej Szkoły jak i terenu gminy, którzy są głównymi odbiorcami działań.

Ostatnim etapem działań w ramach projektu była organizacja trzech warsztatów terapeutycznych dla uczniów naszej Szkoły oraz  dzieci z niepełnosprawnościami z terenu Gminy Chmielnik. Pierwsze warsztaty z Arteterapii odbyły się u 24 września 2022r.  Arteterapia to terapia przez sztukę. Zajęcia artystyczne były wspaniałym sposobem dotarcia do dzieci z różnymi problemami i niepełnosprawnościami, ale i  formą dającą odprężenie, uwalniającą od napięcia - dla zdrowych dzieci. W listopadzie odbyły się kolejne dwa warsztaty z zakresu integracji sensorycznej i terapii ręki. Warsztaty z integracji sensorycznej miały na celu poprawienie u uczestników funkcjonowania w wielu różnych obszarach i aspektach: koordynacji integralności i współpracy zmysłów wzroku, słuchu, węchu, smaku i dotyku. Rozwinęły motorykę małą, dużą, orientację przestrzenną i zdolność do planowania ruchu. Z kolei warsztaty z terapii ręki miały na celu poprawić koordynację wzrokowo-ruchową, stabilizację mięśni ręki i obręczy barkowej, a także zwiększyć zdolności manipulacyjne dłoni. Uczestnicy warsztatów z ogromnym zaangażowaniem wykonywali wszystkie zadania. Uśmiech nie znikał z ich twarzy ani na moment, a powstałe dzieła przyniosły ogromne zadowolenie i satysfakcję.

Mamy nadzieję, że sala stanowić będzie doskonałe miejsce integracji dzieci i uczniów ze szczególnymi potrzebami z pozostałą społecznością.

Inicjatywa pod nazwą  „Sala terapeutyczno – rehabilitacyjna ”Trójkowy zakątek – rozwoju początek” realizowana w ramach projektu „Podkarpackie Inicjatywy Lokalne 2021-2023” dofinansowanego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030. Regionalnymi Operatorami Projektu są: „Fundacja Przestrzeń Lokalna”, Fundacja Fundusz Lokalny SMK, Stowarzyszenie LGD „Partnerstwo dla Ziemi Niżańskiej”, Stowarzyszenie LGD „TRYGON- Rozwój i Innowacja”

Anna Trzeciak, Katarzyna Wielgo -  koordynatorki projektu

Sala terapeutyczno – rehabilitacyjna „Trójkowy zakątek – rozwoju początek”

Utworzono dnia 22.12.2022, 23:57