Wycieczka do Muzeum Pisanki w Błażowej - grupa "Żabki" i "Słoneczka"

Utworzono dnia 22.04.2024
Przedszkolaki z grup "Żabki" i "Słoneczka" wybrały się tuż przed Świętami Wielkanocnymi na wycieczkę do Muzeum Pisanki w Błażowej. Wyjazd miał na celu poszerzenie wiedzy na temat tradycji regionu związanej z pisanką.

Przedszkolaki mogły zobaczyć na ekspozycji ponad 2 tysiące najróżniejszych pisanek. Wszystkie są efektem organizowanych od ponad 30 lat konkursów, w których uczestniczą twórcy ludowi z Podkarpacia. Zaprezentowane  pisanki wykonywane były  dwoma technikami. Batikową - kiedy najpierw skorupki jajek ozdobione są roztopionym woskiem, po czym są barwione - a wosk usuwany. Oraz te na których dekoracje były wydrapywane.  Imponującą kolekcję wielkanocnych jajek uzupełnia również  w muzeum część etnograficzna, poświęcona dawnym tradycjom związanym ze świętami Zmartwychwstania Pańskiego.

Wycieczka do Muzeum Pisanki w Błażowej - grupa "Żabki" i "Słoneczka"

Utworzono dnia 22.04.2024, 20:57